Aktualności

Jubileusz s. Marii

11.02.2012

 

60 lat temu do poznańskiego klasztoru wstąpiła nasza s. Maria od Dzieciątka Jezus, aktualnie najstarsza siostra  w naszej wspólnocie. Jak sama opowiada, jest to najważniejszy i najpiękniejszy dzień w jej życiu. W swoim zakonnym życiu brała udział w fundacji i adaptacji - przebudowie Karmelu w Częstochowie, później prowadziła budowę klasztoru w Tryszczynie k/Bydgoszczy, a w końcu zbudowała nasz gnieźnieński klasztor. Wiele kadencji pełniła posługę podprzeoryszy i radnej. Mimo bolesnych chorób i licznych przebytych operacji nadal całkowicie oddaje siebie służąc bez reszty wspólnocie. Jest znakiem wierności Boga, który 60 lat temu zaprosił ją do wspólnej wędrówki, i pełnej miłości odpowiedzi - świadkiem miłości Jezusa i Jego Kościoła. W tym roku s. Maria skończy 79 lat.

 

więcej

Wystarczy dotknąć Jezusa

07.02-14.02 III tydzień rekolekcji ignacjańskich

 

Połowa wspólnoty w najbliższych dniach uczestniczyć będzie w rekolekcjach, przygotowując się do Wielkiego Postu i Paschy, które są szczególnie mocnymi i płodnymi okresami w Kościele i w Karmelu.

 

Dzisiejsza Ewangelia mówi o dotknięciu Jezusa, aby być uzdrowionym. Jutro, na początek rekolekcji Kościół nam podarowuje Słowo o jedynym przykazaniu: "Słuchaj Izrealu, Pan, Bóg nasz, On jest JEDYNY", które mocą Chrystusa mamy wypełnić, wskazując na mentalność faryzeuszy, ludzi gorliwych i bardzo pobożnych, ale będącyh bogiem i drogowskazem sami dla siebie. Myślę, że to jest źrenica oka w relacji z Bogiem - słuchanie Boga oznacza naprawdę SŁUCHANIE GO, PRZYLGNIĘCIE DO NIEGO i jest początkiem prawdziwej wolności - jak mówi św. Paweł w tą niedzielę - "nie zależąc od nikogo (tzn. zależąc tylko od Boga), stałem się niewolnikiem wszystkich (tzn. jestem powołany, aby kochać i służyć wszystkim, szukać prawdziwego dobra drugiego). Kiedy słuchamy tylko siebie, nawet z motywów "religijnych" zostajemy sami, głęboko nieszczęśliwi i de facto odrzucamy Jezusa, nie chcemy się Go dotykać.


Polecamy się Waszej modlitwie i obiecujemy, że również będziemy się za Was modlić.

 

Pan przychodzi do swojej świątyni...

02.02.2012

 

Święty Bóg jednoczy się z grzesznikiem, Światło oświeca nasze życie. Dziś w Święto Ofiarowania Pańskiego dobrze jest uświadomić sobie, że Bóg, który może wydawać się tak święty i odległy, że niewiele ma wspólnego z moim życiem, w Jezusie Chrystusie przychodzi do swojej świątyni. Św. Paweł pisze: "Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? [...] Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście". 1Kor 3,16-17

 

Warto dziś spróbować zobaczyć, że jest to prawda o życiu każdego chrześcijanina i, że ta realna obecność Boga w nas może być skuteczna i przemieniająca, jeśli damy Mu wiarę.

 

Dziś jest Dzień Życia Konsekrowanego, nasze święto - fundamentem życia każdego mnicha i mniszki jest realcja do Boga, doświadczenie, poznanie, spotkanie z Bogiem Żywym, Żyjącym, doświadczenie Miłości, która przebacza grzechy i daje się darmo każdego dnia. Na tę miłość nie można odpowiedzieć inaczej, jak całkowitym darem z siebie. Po ludzku jest to niemożliwe, ale mamy obietnicę Jezusa, który przyszedł po to, aby uczynić nas zdolnymi do bezinteresownej miłości Boga i brata (siostry).

 

więcej

Karmelitanka w powijakach

12.01 dołączyła do nas na trzymiesięczną próbę Agnieszka, aby rozeznać swe karmelitańskie powołanie. Cieszymy się z jej obecności i patrzymy, co z tego wyniknie... Siostry mają 6 lat na podjęcie ostatecznej decyzji, pierwsze 3 miesiące to taka przymiarka. Pamiętam, że przy moich początkach wszystko wydawało mi się tak nowe, tak inne od tego jak żyłam wcześniej, a jednocześnie nie miałam wątpliwości, że to jest to. Życie monastyczne mimo swej ogromnej prostoty różni się jednak zasadniczo od życia w świecie. Pamiętajcie w modlitwie o Agnieszce, aby dobrze rozeznała swoje miejsce w życiu i powołanie!

 

 

Wasze intencje

04.01.2011


Kochani, Wasze intencje docierają do nas szerokim strumieniem.

 

Mamy przy wejściu do chóru (tak się nazywa miejsce naszej modlitwy) specjalny koszyk, z którego każda siostra losuje intecję, w której się modli. Jest bardzo przejmujące nosić Wasze cierpienia, troski i radości w sercu i wkładać je w Serce Boga. Stajecie się przez to bliżsi także nam, a Wasze sprawy są nam drogie. Pamiętamy o Was każdego dnia!

 


Boże Narodzenie

20.12.2011

 

Boże Narodzenie tuż tuż - wszystkim naszym drogim przyjaciołom, dobrodziejom, czytelnikom i może bardziej sceptycznie nastawionym do mniszego życia, życzymy prawdziwego spotkania z Panem Jezusem w Bożonarodzeniową noc, kontemplacji Boga złożonego w ręce Maryi i Józefa i głębokiej wiary wypływającej z tego spotkania, wiary w obecność Boga, który tak bardzo ukochał człowieka, że stał się człowiekiem i jest z nami w każdej chwili naszego życia, dzieli nasz los.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wielu łask w nadchodzącym Roku!

 

Zapraszamy na Pasterkę do naszej kaplicy na godz. 24:00, a w dzień Bożego Narodzenia na Eucharystię o 10:00.


Kronika na Boże Narodzenie

 

więcej

Uroczystość św. Jana od krzyża

14.12.2011

 

Często brakuje nam perspektywy, spoglądania dalej i głębiej niż rzeczywistość, która nas otacza, myślenie, które jest nam podawane... Nie potrafimy kochać innych, trudzić się dla nich i sami nie czujemy się kochani. Jan, zakochany w Bogu i pragnący prwadziwego szczęścia, wskazuje na Źródło nie wyczerpane, horyzont, prawdę o życiu każdego człowieka i życiu Boga w nas. Pisze:

 

"Jest to wielka pociecha duszy wiedzieć, że ona nigdy nie jest bez Boga, choćby była w grzechu śmiertelnym, a tym bardziej, kiedy jest w łasce. I czegóż więcej chcesz jeszcze, o duszo? i czemu szukasz Go poza sobą, gdy w samej sobie masz wszystkie swe skarby, swe rozkosze, swoje zadowolenie, swoje nasycenie i swe królestwo, czyli twego Umiłowanego, którego pragniesz i szukasz? Wesel się i raduj w wewnętrznym skupieniu z Nim razem, gdy posiadasz Go tak blisko. Tu Go więc pożądaj, tu Go uwielbiaj, a nie wychodź Go szukać poza sobą, gdyż wówczas rozproszysz się i zmęczysz, i nie znajdziesz Go ani nie będziesz się Nim radować pewniej i szybciej, niż w samej sobie. Wiedz jednak, że chociaż jest w tobie, to jednak pozostaje tam ukryty."

więcej

Oczekiwanie na Oblubieńca, ryba i miód

13.12.2011

 

Trochę duchowości w codzienności... Czuwanie Adwentowe nie jest pozbawione znaków Bożego działania. Najpierw w pewną niedzielę pojawiła się Wielka Ryba, wniesiona przez dwów ofiarodawców, pana Henryka Sobolewskiego z synem Piotrem. Dzięki Bogu, że zostali, aby zrobić przy niej, co trzeba, bo co my byśmy takie wątłe niewiasty z taką rybą! Nawet z podniesieniem jej na stół byłby kłopot, bo wielka i śliska :). Chyba nie muszę przypominać, że ryba od wieków jest znakiem Chrystusa i chrześcijan :).

 

W ubiegłym tygodniu pojawił się natomiast miód, w dużej ilości, po słoiku dla każdej siostry, od pani Lucyny z mężem Jerzym. Miód to w Biblii symbol słodyczy Bożej miłości i obietnicy, nowej ziemi mlekiem i miodem płynącej... Nie sposób więc w tych dniach Adwentu nie rozważać Słowa Bożego dosłownie i nie dziękować Oblubieńcowi za Jego szczodrość i pomysłowość w wyrażaniu miłości ku nam. A naszym dobrodziejom z serca dziękujemy i przy każdym kęsie przysmaków ślemy modlitewne westchnienia!

 

 

Pierwsza ikona z naszej Pracowni

13.12.2011

 

Gdy piszę te słowa przyszło mi na myśl, że często wspominam o naszych drobnych wspólnotowych radościach. Zastanowiłam się chwilę czy to nie jest jakaś sztuczna ezgaltacja, wyolbrzymianie rzeczywistości, przecież dość zwyczajnej... Nie, dochodzę do wniosku, że potrafimy cieszyć się szczerze wszystkim, ponieważ nasze karmelitańskie życie jest skrajnie proste a przy tym nie zależy od nas. Mówiąc nieco górnolotnie - w porządku nadprzyrodzonym żyjemy z miłosierdzia Boga, On jest racją naszego istnienia i powołania, i troszczy się o nasze codzienne życie; a w porządku ziemskim, żyjemy dzięki życzliwości innych, utrzymujemy się z tego, co ludzie nam przyniosą. Myślę, że to proste życie w zależności i prawdzie otwiera serce na prawdziwą radość i szczerą wdzięczność, dostrzeganie drobnych rzeczy pośród codziennego trudu, zmagania i cierpienia. Dzielę się więc z Wami naszą kolejną małą i wielką radością - w naszej pracowni powstała pierwsza ikona - Mandylion!

 

 

więcej

Pismo Święte w wersi MP3

13.12.2011

 

Benedyktyni z Tyńca: W serwisie "Poważne sprawy, poważne odpowiedzi" wciąż pracujemy nad tym, żeby obalić stereotyp, który mówi, że Pismo Święte jest trudne, nieprzystosowane dla współczesnego człowieka, że nie ma czasu na lekturę.

Naszym czytelnikom, internautom i wszystkim zainteresowanym proponujemy: Biblię Tysiąclecia - Stary i Nowy Testament w wersji audio , które można słuchać wszędzie, w każdych okolicznościach. Istnieje możliwość ściągnięcia plików w formacie mp3 oraz wysłuchania ich w serwisie. To doskonale rozwiązanie dla zapracowanych, dla kierowców, wszystkich przemieszczających się komunikacją miejską, i wszystkich, którzy mają potrzebę wsłuchania się w Słowo Boże.

 


Dołącz do grona fanów Pisma Świętego w wersji mp3

 

 


Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...