Modlimy się o pokój!

 

Apel Ojca Generała Saverio Cannistra

Rzym, 09 marca 2015


 

Drodzy Bracia i Siostry,

 

W dniu 28 marca będziemy obchodzić 500 lat od Narodzin Świętej Teresy od Jezusa. Moment ten, żarliwie wyczekiwany i starannie przygotowywany w ciągu tych ostatnich lat we wszystkich klasztorach, konwentach i bractwach świeckiego Karmelu, jest już bardzo bliski.

 

W homilii, którą wygłosiłem 14 października 2014 w kościele La Santa, w Awili, w czasie Mszy świętej sprawowanej w wigilię oficjalnych aktów tego Jubileuszu, wyobrażałem sobie nas wszystkich jako tych, którzy szukają jakiegoś prezentu dla naszej Świętej Matki, by jej wręczyć w tak ważnym dniu... Na dwa dni przed rocznicą Jej narodzin zapraszam Was, jako synów i córki, do ofiarowania Jej czegoś, co z pewnością napełni Ją radością: godzinę modlitwy. Godzinę modlitwy szczególnej, której intencją będzie pokój na świecie.

 

Świat płonie, wołała Teresa widząc konflikty i podziały wyniszczające ówczesne społeczeństwo. Także nasz świat jest w płomieniach i nieraz nie jesteśmy wystarczająco wrażliwi lub też nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że możemy zagasić otaczający nas ogień. Pochłonięci czasem przez drobne sprawy życia codziennego i bliższymi nam problemami, zapominamy podnieść wzrok, by spojrzeć na horyzont i dostrzec oznaki cierpienia obecnego w naszym społeczeństwie: wojny, konflikty, terroryzm, przemoc publiczną i domową, krzyki bólu uciszone zanim jeszcze mogły zostać wzniesione.

 

Tego dnia nie będziemy mogli się ukryć pozostawiając zadania rozwiązywania tych problemów tylko tym, którzy rządzą, którzy mają odpowiedzialność. 26 marca jest dniem, w którym głos Świętej Teresy winien rozlegać się w naszych sercach; razem z Nią zdecydujmy się wyciągnąć to niewiele z naszych wnętrz w przekonaniu, że nie można teraz tracić czasu na błahe pytania!

 

Z wielką radością informuję Was, że Ojciec Święty Franciszek, sprzyjający tej inicjatywie, postanowił rozpocząć tę światową godzinę właśnie 26 marca. Od tego momentu, pokrywającego się niemal z godziną, w której Teresa przyszła na świat (g. 06.00), zapraszam Was do zgromadzenia się na modlitwie mającej na celu prośbę o pokój.

 

Zjednoczeni z Chrystusem, prawdziwym Przyjacielem, który przyniósł światu pojednanie z Bogiem, wznieśmy oczy do nieba prosząc Ojca, by dał nam pokój, który wymaga dialogu sprzyjającego pojednaniu pomiędzy ludźmi: przebaczajmy a będzie nam przebaczone, jak uczył nas Pan. Otwórzmy nasze serca na przebaczenie, prośmy o nie tych, których obraziliśmy i módlmy się do Boga, by dał nam pokój, ten obiecany nam przez Jezusa, nie ten światowy, ale ten, który napełnia serca radością i wyzwala nas z wszelkiego rodzaju tchórzostwa.

 

Jako dzieci Kościoła przeżyjmy intensywnie tę inicjatywę, którą także Papież Franciszek uczynił swoją własną i wzywajmy do niej wszystkich wiernych, naśladując przykład, jaki święty Jan Paweł II ukazał nam w Asyżu.

Złączony z wszystkimi, z braćmi i siostrami, w Jezusie Teresy

 

 

o. Saverio Cannistra, przełożony generalny OCD

 

 

 


powrót

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...