Aktualności

Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel

szkapl.

 

16.07.2016

 

Jan Paweł II, Modlitwa zawierzenia Kościoła Matce Bożej Szkaplerznej

 

Najświętsza Dziewico Karmelu! Twojemu matczynemu sercu powierzam Kościół, pasterzy i wiernych. Ty, która jesteś Matką prawdziwego życia, naucz nas być świadkami Boga żywego, miłości silniejszej niż śmierć, przebaczenia, co odpuszcza winy, nadziei, co spogląda w przyszłość. Święta Maryjo, Matko nadziei, Najświętsza Dziewico z Karmelu, osłoń swoim szkaplerzem jak tarczą opieki miasta i wsie, łańcuchy gór i morze, mężczyzn i kobiety, młodzież i dzieci, starców i chorych, sieroty i cierpiących, wiernych synów Kościoła i zbłąkane owce. Spraw, aby wszyscy ludzie wszystkich krajów, uznawszy swoje wspólne pochodzenie, odnosili się do siebie z szacunkiem i kochali, jak przystało dzieciom jednego Ojca, w Jezusie Chrystusie, naszym jedynym Zbawicielu, i w Duchu Świętym, który odnawia oblicze ziemi, na cześć i chwałę Trójcy Przenajświętszej.

 

Posłuchaj

 

"Szkaplerz noś na różańcu proś" - to staropolskie przysłowie, jest wciąż bardzo aktualne!

 

Gdy zapytano w 1950 roku s. Łucję o to, dlaczego Maryja ukazała się w ostatnim Objawieniu Fatimskim, jako trzymająca Szkaplerz Królowa Karmelu? Odpowiedziała, że Matka Boża chce, abyśmy wszyscy nosili Szkaplerz!

 

Warto też pamiętać, że wcześniejsze Objawienia Matki Bożej w Lourdes (1858) miały miejsce 16 VII :)

 

Szkaplerz nosili liczni władcy europejscy i niemal wszyscy królowie polscy (od św. Jadwigi i Władysława Jagiełły poczynając), a także liczni święci, również spoza Karmelu, m.in. św. Jan Bosko, św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Wincenty a Paulo.  W wieku 10 lat przyjął szkaplerz karmelitański także św. Jan Paweł II i nosił go do śmierci.

 

Zapraszamy do naszego działu: "Poczytaj", gdzie w "Dokumentach Kościoła" znajdziecie wypowiedzi Dwóch Wielkich Papieży o Darze Szkaplerza jaki zostawiła nam Maryja. Są to:

 

* List Ojca świętego Piusa XII z okazji 700-lecia karmelitańskiego szkaplerza

* List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 750-lecia szkaplerza świętego

 

Niech Maryja Królowa Karmelu wstawia się za nami wszystkimi, dając nam znaki swojej miłości!

 


Dzień IX Nowenny

szkapl

 

15.07.2016

 

Dziś wspomnienie wielkiego Doktora Kościoła Św. Bonawentury - franciszkanina!

 

Tak pisał o Maryi:

 

"Jak wosk topnieje w wielkim ogniu - tak samo duchy ciemności tracą moc i siłę nad duszami mającymi gorące nabożeństwo do Maryi i wzywajacymi Jej w walce, jaką muszą wypowiedzieć szatanowi!"

 

Serdecznie zapraszamy do naszej kaplicy - jutro 16 lipca w Uroczystość NMP z Góry Karmel - na godzinę 7.30! Eucharystię odprawi Generał Naszego Zakonu o. Saverio Cannistra. Będzie to jednocześnie dla nas dzień bratersko-siostrzanego spotkania z Naszym Przełożonym. Już teraz bardzo się cieszymy i czekamy ;)

 

Kolejny Odcinek Opowieści Efeskich o Maryi tutaj

 

I jeszcze o szkaplerzu

 


 

Dzień VIII Nowenny

szkapl.

 

14.07.2016

 

Modlitwa Maryjna odmawiana przez św. Rafała Kalinowskiego:

 

O Błogosławiona Panno Niepokalana, Ozdobo i Światłości Góry Karmel,
która okiem szczególnej dobroci patrzysz na każdego, który Twą świętą odziany jest szatą,
spojrzyj i na mnie łaskawie i okryj mnie płaszczem swej macierzyńskiej opieki.
Wspomóż mą słabość swoją potęgą, oświeć swą mądrością ciemności mojego serca,
pomnażaj we mnie wiarę, nadzieję i miłość.

 

Racz ozdobić moją duszę takimi łaskami i cnotami, aby zawsze była miłą Twemu Boskiemu Synowi i Tobie.
Nie odstępuj mnie nigdy w życiu, pociesz mnie przy śmierci swoją najwdzięczniejszą Obecnością
i przedstaw mnie Najświętszej Trójcy jako dziecko swoje i sługę Tobie oddanego,

abym Cię w niebie wiecznie chwalił  i wielbił.

 

Opowieści część VIII

 


Dzień VII Nowenny

sz

 

13.07.2016

 

Dziś wspomnienie Św. Teresy z Los Andes Solar (1900-1920) - karmelitanki bosej z Chile.

 

Juanita Fernandez Solar przychodzi na świat 13 lipca 1900 roku. Od dzieciństwa jest zafascynowana Jezusem i odznacza się wielką miłością do Maryi. Mając zaledwie 14 lat odczuwa powołanie do Karmelu, do którego wstępuje 7 maja 1919 roku. Dnia 14 października, rozpoczynając nowicjat otrzymuje habit i przyjmuje imię zakonne Teresy od Jezusa. Umiera zarażona tyfusem 12 kwietnia 1920 roku, po złożeniu ślubów zakonnych. Beatyfikowana 3 kwietnia 1987 roku przez Jan Pawła II w Santiago de Chile, kanonizowana w Rzymie 21 marca 1993 roku.

 

I jeszcze kilka słów naszej świętej o Maryi:

 

"Moim zwierciadłem ma być Maryja. Ponieważ jestem Jej córką, muszę być podobna do Niej, a w ten sposób podobna do Jezusa.

 

Moje nabożeństwo do Najświętszej Panny było bardzo wielkie. Pewnego dnia, gdy czymś bardzo się martwiłam, powiedziałam o tym Najświętszej Pannie i prosiłam Ją o nawrócenie pewnego grzesznika. Wtedy Ona mi odpowiedziała. Odtąd, kiedy wzywałam Najświętszą Pannę, Ona mi odpowiadała. Kiedyś podzieliłam się z Nią wątpliwością, którą miałam. Wtedy głos mi odpowiedział. Powiedziałam do niego: "To nie jest głos mojej Matki, gdyż Ona nie mogłaby mi tego powiedzieć". Zawołałam Ją, a Ona oznajmiła mi, że to był głos diabła. Zatrwożyłam się. Wtedy powiedziała mi, żebym, kiedy usłyszę głos, zapytała: "Czy to Ty, moja Matko?" Oto, co zawsze czynię. Za każdym razem, gdy pragnęłam coś wiedzieć, pytałam Ją, a to, co mi mówiła, okazywało się prawdą".

 

Posłuchaj utworu "Ave Maria" w wykonaniu naszych Braci ;)

 

Opowieści Efeskich o Maryi część VII

 


Dzień VI Nowenny

MB

 

12.07.2016

 

"O Matko moja et adhuc sum tecum - ukochana, Tobie Pan zwierzył tajemnice swego królestwa, Tobie powierzył swe Mistyczne Ciało. Twoje spojrzenie przenika wszystkie czasy; Ty znasz każdego członka, wiesz, jakie ma zadanie, i chcesz mu pomóc. Dziękuję Ci, żeś mnie powołała, jeszcze zanim wiedziałam, że to wołanie pochodzi od Ciebie. Nie wiem, co zamierzasz uczynić ze mną dalej. Uważam za wielką, niezasłużoną łaskę, że wybrałaś mnie za swe narzędzie. Pragnę być w Twych rękach narzędziem uległym. Liczę na Ciebie, Matko, że mnie, tępe narzędzie, uczynisz narzędziem użytecznym".

 

Św. Teresa Benedykta od Krzyża

 

Zapraszamy na Górę Karmel

 

i na kolejny odcinek Opowieści Efeskich

 


Dzień V Nowenny

szkapl.4

 

11.07.2016

 

Zapraszamy posłuchaj dalszej części Opowieści Efeskiej o Maryi

 

Maryja wzgórz Karmelu

Jerzy Zieliński OCD

 

Mistrzyni modlitwy i jej uczniowie

 

Otrzymując między rokiem 1206 a 1214 Regułę pierwsi karmelici ogłaszają publicznie powstanie nowego Zakonu. Podkreślają przy tym, że oni sami, jak również ich święta góra, należą do Maryi. Stwierdzają, że "wybudowali tam kościół pod wezwaniem i ku czci Błogosławionej Maryi Dziewicy, którą wybrali na swoją patronkę i od której, dzięki apostolskiemu przywilejowi, wywodzą swoją nazwę: bracia Błogosławionej Maryi z Góry Karmel" (A. Staring, Medieval Carmelite Heritage. Early Reflections on the Nature of the Order, Roma 1989, s. 41).

 

Najstarsza historyczna relacja o początkach karmelitańskiego kultu maryjnego pochodzi od frankońskiego pielgrzyma, który w 1231 r. pisał w swej kronice podróży po Ziemi Świętej: "Na zboczu tejże góry [Karmel - przyp. autora] znajduje się piękne i wyjątkowe miejsce z małym kościołem Matki Bożej" (J. Smet, The Carmelites. A history of the Brothers of Our Lady of Mount Carmel, Roma 1975, s. 9). Nie wykluczone, że wchodząc do niego ujrzał w półmroku wypełniającym jego wnętrze ikonę Maryi, która wyjawiła mu tajemnicę zwiedzanego miejsca. Nie jest dziełem przypadku, że jednym z najstarszych karmelitańskich obrazów kultowych, zachowanych do naszych czasów, jest trzynastowieczna ikona Maryi Matki i Pani Karmelu o palestyńskim rodowodzie. Tak przynajmniej podaje tradycja.

 

 

więcej

Dzień IV Nowenny

szkapl.

 

10.07.2016

 

"O, jakże kocham Najświętszą Pannę! Gdybym była kapłanem, jak pięknie mówiłabym o Niej! Zwykle przedstawiają nam Ją jako niedostępną, a należałoby raczej ukazać, jak łatwo Ją naśladować. Ona jest bardziej Matką niż Królową! Nie trzeba myśleć, że z powodu uprzywilejowanej pozycji blaskiem swym zaćmiewa wszystkich świętych, jak wschodzące słońce zaćmiewa gwiazdy. Mój Boże, jakie to dziwne! Matka miałaby umniejszać chwałę swych dzieci! Ja myślę zupełnie inaczej; wierzę, że Ona właśnie pomnaża chwałę wybrańców nieba! Dziewica Maryja! jak proste wydaje mi się Jej życie!"

 

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

O Szkaplerzu - znaku Maryi - filmik - zobacz

 

Poczytaj: tutaj

 

Posłuchaj

 


Dzień III Nowenny

szkapl.

 

09.07.2016

 

"Najświętsza Panna! Cóż mogę wam o Niej powiedzieć? To moja Matka!... Nie obawiaj się, że pokochasz Ją zbyt mocno. Nigdy nie będziesz kochać Jej dosyć.

 

Najświętsza Panna chroni mnie zawsze, gdy tylko Ją wezwę. Jeśli nadchodzi mnie niepokój, czy też mam jakiś kłopot, to od razu zwracam się do Niej - i zawsze, jak najczulsza z Matek, zajmuje się moimi sprawami... Ponieważ nas kocha i zna naszą słabość, to czegóż mielibyśmy się lękać?

 

Kochasz nas, Mario, tak jak kocha nas Jezus!"

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

Opowieści cz. III - tutaj

 

 

Litania do Maryi, Matki Karmelu

 

Litania składa się z tytułów wyrażających miłość i cześć, jakimi od początku określali Maryję karmelici...

 

Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.

Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

Dziewicza Boża Rodzicielko, módl się za nami.

Zapowiedziana proroczo przez Eliasza,

Patronko i Pani Karmelu,

Królowo, Ozdobo Karmelu,

Matko i Siostro nasza,

Opiekunko Karmelu,

Chroniąca nas szkaplerzem świętym,

W historii Karmelu zawsze obecna,

 

 

więcej

Dzień II Nowenny

szkaplerzna

 

8.07.2016

 

"Spoglądając dzisiaj wieczorem na Najświętszą Dziewicę, zrozumiałam, że cierpiała nie tylko na duszy, lecz również i na ciele. Cierpiała wiele podczas podróży, cierpiała zimno, upał, zmęczenie... Wiele razy pościła... Tak, Maryja wie, co to cierpienie! Jak to będzie przyjemnie dowiedzieć się w niebie o wszystkim co się działo w życiu Najświętszej Rodziny! Dobrze mi to robi, gdy, myśląc o Najświętszej Rodzinie, wyobrażam sobie życie całkiem zwyczajne. Nie to wszystko, co przypuszczają! Że np. Dziecię Jezus, ulepiwszy ptaszki z gliny, ożywiało je swym tchnieniem. Nie, mały Jezus nie czynił niepotrzebnych cudów... W przeciwnym razie, dlaczegoż nie zostali przeniesieni do Egiptu cudem o wiele naturalniejszym, a który był tak łatwym dla Boga! W jednym oka mgnieniu byliby się tam znaleźli! Lecz nie, wszystko w ich życiu działo się jak naszym. A ileż zmartwień, zawodów! O! jakże by się zdziwiono, gdyby wiedziano wszystko, co wycierpieli!"

 

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

Tu znajdziesz kilka słów o Szkaplerzu! Jeśli jeszcze go nie masz - przyjmij Dar Maryi!

 

i ciąg dalszy Opowieści Efeskich o Maryi - tutaj

 


Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel

szkaplerzna

 

7.07.2016

 

Zapraszamy!


Trwaj z nami!


Na modlitwie do Jezusa przez Maryję!

 

Dni od 7-15 lipca naznaczone są w Karmelu szczególnym przygotowaniem do Uroczystości NMP z Góry Karmel - Głównej Patronki Naszego Zakonu.

 

Św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego pisze:

 

"W świecie byłaś dziewicą, o Maryjo. Kto by pomyślał, że będziesz Matką Boga? Jesteś Matką Boga z powodu Twojej pokory. Anioł Pański przychodzi do Maryi i zwiastuje Jej Boskie macierzyństwo. Dziewica, oświecona potężnym światłem Boga, pokornie rozważa, że Ten, który stworzył niebo i ziemię, stanie się Jej Synem. Anioł często mówił do Maryi Panny i za każdym razem, kiedy zwracał się do Niej, Maryja czyniła akt pokory. O Maryjo! Jak bardzo jesteś uniżona i miła w swej pokorze! Maryja była także wzorem wiary. Och! jakże miłą Ojcu w niebie była wiara Maryi! Dzięki Jej wierze Jezus rósł w Niej każdego dnia. Jeśli mamy tę samą wiarę, przez nią w naszym sercu także będzie rósł Jezus. Z powodu swej wiary i pokory Maryja czuje się niegodna stać się Matką Boga. Na ziemi dzieci nie mogą narodzić się bez matki: przychodzą na świat przez kobietę. To także przez kobietę wchodzimy do nieba i tą kobietą jest Maryja. Bóg otwiera niebo za pośrednictwem Owocu Maryi. Po grzechu pierworodnym ludzie oczekiwali na Owoc Maryi, tej Dziewicy cichej, pokornej i świętej. Bądź błogosławiona, Maryjo, bądź błogosławiona!"


Posłuchaj również opowieści

 

I jeszcze:

 

nasze karmelitańskie oferty wydawnicze:

 

z okazji zbliżającej się Uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej książki o szkaplerzu we Flos Carmeli do 17 lipca dostępne będą  z 35% rabatem. Sprawdź tutaj i tu również duże obniżki ;)

 Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...