Aktualności

Dzień III Nowenny

szkapl.

 

09.07.2016

 

"Najświętsza Panna! Cóż mogę wam o Niej powiedzieć? To moja Matka!... Nie obawiaj się, że pokochasz Ją zbyt mocno. Nigdy nie będziesz kochać Jej dosyć.

 

Najświętsza Panna chroni mnie zawsze, gdy tylko Ją wezwę. Jeśli nadchodzi mnie niepokój, czy też mam jakiś kłopot, to od razu zwracam się do Niej - i zawsze, jak najczulsza z Matek, zajmuje się moimi sprawami... Ponieważ nas kocha i zna naszą słabość, to czegóż mielibyśmy się lękać?

 

Kochasz nas, Mario, tak jak kocha nas Jezus!"

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

Opowieści cz. III - tutaj

 

 

Litania do Maryi, Matki Karmelu

 

Litania składa się z tytułów wyrażających miłość i cześć, jakimi od początku określali Maryję karmelici...

 

Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.

Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

Dziewicza Boża Rodzicielko, módl się za nami.

Zapowiedziana proroczo przez Eliasza,

Patronko i Pani Karmelu,

Królowo, Ozdobo Karmelu,

Matko i Siostro nasza,

Opiekunko Karmelu,

Chroniąca nas szkaplerzem świętym,

W historii Karmelu zawsze obecna,

 

 

więcej

Dzień II Nowenny

szkaplerzna

 

8.07.2016

 

"Spoglądając dzisiaj wieczorem na Najświętszą Dziewicę, zrozumiałam, że cierpiała nie tylko na duszy, lecz również i na ciele. Cierpiała wiele podczas podróży, cierpiała zimno, upał, zmęczenie... Wiele razy pościła... Tak, Maryja wie, co to cierpienie! Jak to będzie przyjemnie dowiedzieć się w niebie o wszystkim co się działo w życiu Najświętszej Rodziny! Dobrze mi to robi, gdy, myśląc o Najświętszej Rodzinie, wyobrażam sobie życie całkiem zwyczajne. Nie to wszystko, co przypuszczają! Że np. Dziecię Jezus, ulepiwszy ptaszki z gliny, ożywiało je swym tchnieniem. Nie, mały Jezus nie czynił niepotrzebnych cudów... W przeciwnym razie, dlaczegoż nie zostali przeniesieni do Egiptu cudem o wiele naturalniejszym, a który był tak łatwym dla Boga! W jednym oka mgnieniu byliby się tam znaleźli! Lecz nie, wszystko w ich życiu działo się jak naszym. A ileż zmartwień, zawodów! O! jakże by się zdziwiono, gdyby wiedziano wszystko, co wycierpieli!"

 

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

Tu znajdziesz kilka słów o Szkaplerzu! Jeśli jeszcze go nie masz - przyjmij Dar Maryi!

 

i ciąg dalszy Opowieści Efeskich o Maryi - tutaj

 


Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel

szkaplerzna

 

7.07.2016

 

Zapraszamy!


Trwaj z nami!


Na modlitwie do Jezusa przez Maryję!

 

Dni od 7-15 lipca naznaczone są w Karmelu szczególnym przygotowaniem do Uroczystości NMP z Góry Karmel - Głównej Patronki Naszego Zakonu.

 

Św. Miriam od Jezusa Ukrzyżowanego pisze:

 

"W świecie byłaś dziewicą, o Maryjo. Kto by pomyślał, że będziesz Matką Boga? Jesteś Matką Boga z powodu Twojej pokory. Anioł Pański przychodzi do Maryi i zwiastuje Jej Boskie macierzyństwo. Dziewica, oświecona potężnym światłem Boga, pokornie rozważa, że Ten, który stworzył niebo i ziemię, stanie się Jej Synem. Anioł często mówił do Maryi Panny i za każdym razem, kiedy zwracał się do Niej, Maryja czyniła akt pokory. O Maryjo! Jak bardzo jesteś uniżona i miła w swej pokorze! Maryja była także wzorem wiary. Och! jakże miłą Ojcu w niebie była wiara Maryi! Dzięki Jej wierze Jezus rósł w Niej każdego dnia. Jeśli mamy tę samą wiarę, przez nią w naszym sercu także będzie rósł Jezus. Z powodu swej wiary i pokory Maryja czuje się niegodna stać się Matką Boga. Na ziemi dzieci nie mogą narodzić się bez matki: przychodzą na świat przez kobietę. To także przez kobietę wchodzimy do nieba i tą kobietą jest Maryja. Bóg otwiera niebo za pośrednictwem Owocu Maryi. Po grzechu pierworodnym ludzie oczekiwali na Owoc Maryi, tej Dziewicy cichej, pokornej i świętej. Bądź błogosławiona, Maryjo, bądź błogosławiona!"


Posłuchaj również opowieści

 

I jeszcze:

 

nasze karmelitańskie oferty wydawnicze:

 

z okazji zbliżającej się Uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej książki o szkaplerzu we Flos Carmeli do 17 lipca dostępne będą  z 35% rabatem. Sprawdź tutaj i tu również duże obniżki ;)

 


Wakacje, wakacje

uśmiechnij się

 

najlepsze... te z Bogiem!

 

29.06.2016

 

Święci zapraszają!

 

"Lubiłam usiąść samotnie na ukwieconej łące. Zamyślałam sie wówczas głęboko i, choć nie wiedziałam, co to jest medytacja, pogrążąłam się w rzeczywistej modlitwie... Przypominam sobie, że pewnego dnia piękne, błękitne niebo nad wioską pokryło się zupełnie chmurami. Wnet rozpętała sie burza, błyskawice przeszywały ciemne obłoki. Wtem ujrzałam uderzenie pioruna, z pewnej odległości. Daleka od przerażenia, byłam nim zachwycona, wydawało mi się, że Dobry Bóg jest tak blisko!"

 

"W drodze do domu wpatrywałam się w gwiazdy, migoczące łagodnie; ich widok był dla mnie czarujący... Wśród nich było wyjątkowe skupisko złotych pereł, które rozpoznawałam z radością, uważałam bowiem, że tworzą literę T. Pokzaywałam ją tacie, mówiąc, że moje imię wypisane jest w Niebie"

 

"Nigdy nie zapomne wrażenia, jakie wywarło na mnie morze, nie mogłam mu się napatrzeć. Jego majestat, szum fal, wszystko mówiło mi o wielkości oraz potędze Dobrego Boga"

 

cdn ;)

 

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

 

Znamy datę

kanonizacja Elżbiety

 

Kanonizacji Bł. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej

- karmelitanki bosej

 

Rzym - 16.X. 2016

 

 


beatyf.Eug

 

Beatyfikacji o. Marii Eugeniusza od Dzieciatka Jezus

- karmelity bosego


Avinion - 19. XI. 2016

 

 


Kilka nowości

kosz z kwiatami

 

09.06.2016

 

Zapraszamy na spacer po naszym ogrodzie! (Karmel znaczy ogród ;) - może znajdziesz coś dla siebie w tym "koszu z kwiatami" naszej strony!

 

* kilka nowych zdjęć w GALERII - zobacz: klasztor i ogród

 

* w dziale POCZYTAJ:

 

* "o nas i od nas" - garść nowych wierszy: O Ojcu, Słowie, przyzywających Ducha... O Maryi - naszej Siostrze i Matce, i o człowieku... kruchym i wielkim zarazem, grzesznym i świętym.

 

*w "Święci karmelu" przybliżenie może mniej znanych, ale znaczących postaci, jak Sł.B. Anna od Jezusa, Bł. Anna od Świętego Bartłomieja, Bł. Anna od Jezusa i Maria od Świętego Józefa.

 

 

Przyjdź Duchu Miłości i Miłosierdzia

duch

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

 

Edyta Stein - s.Teresa Benedykta od Krzyża ocd

Zesłanie Ducha Świetego 1937 rok

 

Kim jesteś?

 

Kim jesteś, słodkie Światło, które mnie zalewasz

i rozjaśniasz mroki mojego serca?

Ty mnie prowadzisz za rękę jak matka.

Jeśli mnie puścisz, nie zrobię kroku.

Ty jesteś przestrzenią, która mnie ogarnia

i w której mogę sie ukryć.

Jeśli mnie zostawisz, wpadnę w przepaść nicości,

z której wydobyłeś mnie do istnienia.

Jesteś bliżej mnie niż ja sobie,

bardziej wewnętrzny niż moje najgłębsze ja.

A jednak nieuchwytny i niepojęty,

żadne imię nie zdoła Cie opisać.

Duchu Święty, odwieczna Miłości!

Przyjdź!

 

 

więcej

Już dwa tygodnie minęły...

s.Angela

 

14.05.2016

 

...od naszego świętowania Jubileuszu 50-lecia Profesji Zakonnej s. Angelii Józefy od Krwi Chrystusa i od Niepokalanej.

 

Łaski Jubileuszowe, zarówno na naszą Siostrę, jak i całą wspólnotę, wciąż Opatrzność zsyła, a my nie tracąc radości i trwając w dziękczynieniu - zapraszamy do naszej galerii zdjęć na "krótką kroniczkę" z minionych uroczystości.

 

Zapraszamy również do zapoznania sie z treścią wygłoszonej homilii Księdza Prymasa (kliknij tutaj), który przypomniał za św. Janem Pawłem II, że człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, a jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa.

 


Złoty Jubileusz s. ANGELI JÓZEFY OD KRWI CHRYSTUSA I OD NIEPOKALANEJ

 

26.04.2016

 

Serdecznie zapraszamy na Eucharystię sprawowaną w naszej kaplicy 30 IV o godzinie 11.00 pod przewodnictwem Pasterza naszej Archidiecezji  - Księdza Prymasa Wojciecha Polaka.

 

Okazją do naszego wspólnego świętowania i uwielbiania Boga jest Złoty Jubileusz s. Angeli!

 

Siostra Angela urodziła się w Grudziądzu w głęboko wierzącej i bardzo patriotycznej rodzinie, jako drugie dziecko z sześciorga rodzeństwa Krystyny i Ignacego Nowakowskich. Ochrzczona trzeciego dnia po urodzeniu, otrzymała imię Maria. Przed pójściem do szkoły przyjęła Pierwszą Komunię Świętą. Wychowywała się pod duchową opieką Księży Marianów, czerpiąc dobre wzorce życia chrześcijańskiego  w domu rodzinnym i u swoich krewnych.

 

Po ukończeniu Technikum Ogólno-Ekonomicznego i zdaniu matury, w październiku 1964 roku wstąpiła do Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu, jak to sama określa "jako odpowiedź na zaproszenie Jezusa do współudziału w zbawianiu świata".  Pół roku później otrzymała habit i imię zakonne - na cześć, dziś już świętego, Jana XXIII. Dnia 3 maja 1966 roku, a więc w Jubileuszowym Roku Milenijnym Chrztu Polski, Siostra Angela złożyła swoje pierwsze Śluby Zakonne. W listopadzie 1969 r. dołączyła do grupy Sióstr tworzących w Bydgoszczy nowy klasztor p. w. Narodzenia Pańskiego, gdzie 15 sierpnia 1970 roku złożyła swoją wieczystą profesję. Ze względu na brak perspektyw rozbudowy i sprzyjających warunków dla życia pustelniczego, zadecydowano o przeniesieniu klasztoru do Tryszczyna koło Bydgoszczy. W lutym 1972 r. Siostra Angela wyjechała tam z pierwszą grupą Sióstr jako tzw. socjuszka wspomagająca mistrzynię Nowicjatu. W konspiracji przed komunistycznymi władzami, przez pół roku, Siostry bez habitów, po świecku, aktywnie uczestniczyły w budowie pierwszego domu pod ich przyszły klasztor, znosząc różne szykany ówczesnych władz PRL. W styczniu 1973 roku nastąpiło połączenie całej Wspólnoty Zakonnej w Tryszczynie.

W 1987 roku, na zaproszenie ówczesnego Prymasa Polski Ks. Kardynała Józefa Glempa, tryszczyńska Wspólnota Karmelu podjęła się fundacji nowego klasztoru w Gnieźnie. Na otrzymanym od naszej Archidiecezji gruncie - na którym obecnie się znajdujemy - w 1990 roku rozpoczęto budowę klasztoru. Pięć lat później w klasztorze p. w. Św. Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa rozpoczęła życie mała, dziewięcioosobowa Wspólnota Sióstr przybyłych już na stałe z klasztoru tryszczyńskiego. Pośród fundatorek do Gniezna przybyła także nasza Złota Jubilatka, która została wybrana na pierwszą przeoryszę nowo powstałego klasztoru i pełniła posługę przeoryszy w latach 1995 - 1998. Potem uczestniczyła w zarządzaniu klasztoru jako jego Radna.

 

W codziennym, prostym i ukrytym życiu klasztornym nasza Siostra Angela z pogodą ducha angażowała się w pracę zarobkową i artystyczną oraz w ogród kwiatowy. Posługiwała okresowo gościom przy furcie jako tzw. siostra kołowa, zajmowała się odzieżą sióstr, troszczyła się o siostry chore jako infirmerka, a także wspomagała mistrzynię Nowicjatu.

 

Na swoim obrazku Jubileuszowym Siostra zapisała motto: "Jestem poślubiona Jezusowi. On mój i wszystko moje, wczoraj, dziś i na wieki".


 

Przybyły do nas symbole Światowych Dni Młodzieży

 

25.04.2016

 

Krzyż Młodych i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani od początku są świadkami Światowych Dni Młodzieży. Zostały podarowane przez św. Jana Pawła II młodym ludziom.

 

Miałyśmy (juz po raz drugi!) to szczęście goszczenia u siebie tych Wielkich Znaków Bożej Przychylności, Miłości, jak również cichych "świadków" niezliczonej ilości modlitw, adoracji, spotkań człowieka z Bogiem, jakie niejako są wpisane i zapisane na tych Świętych Symbolach: Krzyżu i Ikonie. Noszą one ślady wielu podróży i wielu miejsc.

 

Tym razem "wizyta" nie była zaplanowana, więc tym bardziej odczytujemy ją jako zaproszenie do modlitwy za młodych i z młodymi!

 

22 kwietnia 1984 roku przekazując młodzieży Krzyż Roku Świętego nasz Święty Papież powiedział: "Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym". Słowa te zostały następnie umieszczone na peregrynującym po całym świecie krzyżu, nazywanym również Krzyżem Młodych. Od 2003 wraz z Krzyżem Młodych wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - Opiekunka Ludu Rzymskiego.

 

Wędrówka tych symboli poprzedza wielkie wydarzenie, jakim będą 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. z udziałem Papieża Franciszka.

 

Peregrynacja jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju - gospodarza - do Światowych Dni Młodzieży i przeżywana jest w Polsce pod hasłem "Dotknij miłosierdzia". Symbole pielgrzymują od diecezji do diecezji, od miasta do miasta; odwiedzają kościoły i więzienia, szkoły i szpitale. Młodzi i starsi na własnych ramionach noszą Krzyż i Ikonę po ulicach, adorują je na placach i z wielką czcią całują, niczym relikwie. Choć trzeba dodać, że Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia.


W poniedziałek, 14 kwietnia 2014, prosto z Rzymu, symbole przyjechały do Polski. Przywieźli je przedstawiciele z całego kraju. Po odwiedzeniu diecezji poznańskiej, kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej, Krzyż i Ikona peregrynowały po krajach naszych sąsiadów. Odwiedziły kolejno Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy.

 

Do Polski symbole wróciły 14 grudnia 2014 roku i pozostaną już u nas do Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja po diecezjach zakończy się w diecezji krakowskiej. Krzyż i ikona Matki Bożej obecne będą podczas wszystkich wydarzeń centralnych, a następnie powędrują dalej, do innych miejsc, a w końcu trafią do kraju, który gościć będzie kolejne Światowe Dni Młodzieży.

 

 


Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...