Aktualności

Wakacje wciąż trwają... nie zapomnij

rys.

 

05.08.2016

 

o Tym, Który chciał, by człowiek odpoczął!

 

"Pamiętam zwłaszcza niedzielne przechadzki... wciąż odnajduję w sobie głębokie i poetyckie wrażenia, jakie wzbudzał we mnie widok łanów zboża, przybranych w bławaty i usianych innymi polnymi kwiatami. Juz wówczas kochałam dal... Przestrzeń i gigantyczne sosny, dotykające gałęziami ziemi, poruszały mnie podobnie, jak porusza mnie dziś przyroda...

 

Piękno przyrody, obficie rozlane, zachwycało moją duszę, tak łatwo wznosiło ją ku Temu, Któremu spodobało sie porozrzucać te arcydzieła po ziemi wygnania, choć to wygnanie ma trwać tylko dzień... Brakowało mi oczu, by się mu napatrzeć (...). Widok tego piękna wzbudzał we mnie głębokie myśli. Zdawało mi się, że pojmuję już wielkość Boga oraz wspaniałość nieba"

 

- św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

 

Światowe Dni Młodzieży Karmelitańskiej już jutro!

animacja

 

26.08.2016

 

Pamiętajmy o młodych i nie traćmy łaski Dziecięctwa Bożego - niezależnie od tego, ile wiosen na tej ziemi było nam dane już przeżyć!

 

Prośmy Boga o nowe wylanie Ducha, by odnowił oblicze tej ziemi; ziemi, którą noszą w sercach nasi Goście - przybyli z całego świata; wreszcie ziemi naszych serc!

 

Któż, jak nie On może przywrócić ludzkości upragniony pokój, radość, wolność, miłość, która wszystko przetrwa?

 

Niech obecność Papieża w naszej Ojczyźnie zrodzi owoce wiary i miłosierdzia!

 

Wsłuchajmy się w Jezusa, Który w tych dniach na różne sposoby: przez Słowo, wydarzenia, gesty, spotkania  - będzie do nas mówił!

 

I będzie bardzo konkretny - chciejmy Go usłyszeć!

 

... a w wolnej chwili zapraszamy do działu "Poczytaj', gdzie w "Świętych Karmelu" możesz poznać S. Izabelę od św. Dominika - uczennicę św. Teresy od Jezusa ;)

 

 

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus na ŚDM już od 20 VII!!!

roza

 

19.07.2016

 

Św. Teresa z Lisieux na Światowych Dniach Młodzieży jest nieprzerwanie od 1997 roku. Jej obecność jest okazją, by młodzi mogli ją poznać i się z nią zaprzyjaźnić. A wszystkim znającym Ją bliżej wiadomo, że Jej misja nie zakończyla się jeszcze i wciąż chce nam pomagać zsyłając deszcz róż - Bożych Łask. Tym razem w drodze na Światowe Dni Młodzieży Karmelitance będą towarzyszyć jej rodzice, święci Ludwik i Zelia Martin.

 

Organizatorami peregrynacji są nasi bracia karmelici bosi. To oni pojadą po relikwie do Francji, a po Światowych Dniach Młodzieży odwiozą je do Lisieux. W archidiecezji katowickiej św. Teresa nawiedzi "swoje" Sanktuarium w Rybniku-Chwałowicach, Parafię św. Teresy w Rogowie (20 lipca), dom Sióstr Karmelitanek Bosych w Katowicach (23 lipca o godz. 13.00) oraz hospicjum Cordis (23 lipca o godz. 16.00). Stamtąd wyruszy już do kościoła św. Marka w Krakowie.

 

Tutaj całościowy program peregrynacji Relikwii - zapraszamy!

 

 

Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel

szkapl.

 

16.07.2016

 

Jan Paweł II, Modlitwa zawierzenia Kościoła Matce Bożej Szkaplerznej

 

Najświętsza Dziewico Karmelu! Twojemu matczynemu sercu powierzam Kościół, pasterzy i wiernych. Ty, która jesteś Matką prawdziwego życia, naucz nas być świadkami Boga żywego, miłości silniejszej niż śmierć, przebaczenia, co odpuszcza winy, nadziei, co spogląda w przyszłość. Święta Maryjo, Matko nadziei, Najświętsza Dziewico z Karmelu, osłoń swoim szkaplerzem jak tarczą opieki miasta i wsie, łańcuchy gór i morze, mężczyzn i kobiety, młodzież i dzieci, starców i chorych, sieroty i cierpiących, wiernych synów Kościoła i zbłąkane owce. Spraw, aby wszyscy ludzie wszystkich krajów, uznawszy swoje wspólne pochodzenie, odnosili się do siebie z szacunkiem i kochali, jak przystało dzieciom jednego Ojca, w Jezusie Chrystusie, naszym jedynym Zbawicielu, i w Duchu Świętym, który odnawia oblicze ziemi, na cześć i chwałę Trójcy Przenajświętszej.

 

Posłuchaj

 

"Szkaplerz noś na różańcu proś" - to staropolskie przysłowie, jest wciąż bardzo aktualne!

 

Gdy zapytano w 1950 roku s. Łucję o to, dlaczego Maryja ukazała się w ostatnim Objawieniu Fatimskim, jako trzymająca Szkaplerz Królowa Karmelu? Odpowiedziała, że Matka Boża chce, abyśmy wszyscy nosili Szkaplerz!

 

Warto też pamiętać, że wcześniejsze Objawienia Matki Bożej w Lourdes (1858) miały miejsce 16 VII :)

 

Szkaplerz nosili liczni władcy europejscy i niemal wszyscy królowie polscy (od św. Jadwigi i Władysława Jagiełły poczynając), a także liczni święci, również spoza Karmelu, m.in. św. Jan Bosko, św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Wincenty a Paulo.  W wieku 10 lat przyjął szkaplerz karmelitański także św. Jan Paweł II i nosił go do śmierci.

 

Zapraszamy do naszego działu: "Poczytaj", gdzie w "Dokumentach Kościoła" znajdziecie wypowiedzi Dwóch Wielkich Papieży o Darze Szkaplerza jaki zostawiła nam Maryja. Są to:

 

* List Ojca świętego Piusa XII z okazji 700-lecia karmelitańskiego szkaplerza

* List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 750-lecia szkaplerza świętego

 

Niech Maryja Królowa Karmelu wstawia się za nami wszystkimi, dając nam znaki swojej miłości!

 


Dzień IX Nowenny

szkapl

 

15.07.2016

 

Dziś wspomnienie wielkiego Doktora Kościoła Św. Bonawentury - franciszkanina!

 

Tak pisał o Maryi:

 

"Jak wosk topnieje w wielkim ogniu - tak samo duchy ciemności tracą moc i siłę nad duszami mającymi gorące nabożeństwo do Maryi i wzywajacymi Jej w walce, jaką muszą wypowiedzieć szatanowi!"

 

Serdecznie zapraszamy do naszej kaplicy - jutro 16 lipca w Uroczystość NMP z Góry Karmel - na godzinę 7.30! Eucharystię odprawi Generał Naszego Zakonu o. Saverio Cannistra. Będzie to jednocześnie dla nas dzień bratersko-siostrzanego spotkania z Naszym Przełożonym. Już teraz bardzo się cieszymy i czekamy ;)

 

Kolejny Odcinek Opowieści Efeskich o Maryi tutaj

 

I jeszcze o szkaplerzu

 


 

Dzień VIII Nowenny

szkapl.

 

14.07.2016

 

Modlitwa Maryjna odmawiana przez św. Rafała Kalinowskiego:

 

O Błogosławiona Panno Niepokalana, Ozdobo i Światłości Góry Karmel,
która okiem szczególnej dobroci patrzysz na każdego, który Twą świętą odziany jest szatą,
spojrzyj i na mnie łaskawie i okryj mnie płaszczem swej macierzyńskiej opieki.
Wspomóż mą słabość swoją potęgą, oświeć swą mądrością ciemności mojego serca,
pomnażaj we mnie wiarę, nadzieję i miłość.

 

Racz ozdobić moją duszę takimi łaskami i cnotami, aby zawsze była miłą Twemu Boskiemu Synowi i Tobie.
Nie odstępuj mnie nigdy w życiu, pociesz mnie przy śmierci swoją najwdzięczniejszą Obecnością
i przedstaw mnie Najświętszej Trójcy jako dziecko swoje i sługę Tobie oddanego,

abym Cię w niebie wiecznie chwalił  i wielbił.

 

Opowieści część VIII

 


Dzień VII Nowenny

sz

 

13.07.2016

 

Dziś wspomnienie Św. Teresy z Los Andes Solar (1900-1920) - karmelitanki bosej z Chile.

 

Juanita Fernandez Solar przychodzi na świat 13 lipca 1900 roku. Od dzieciństwa jest zafascynowana Jezusem i odznacza się wielką miłością do Maryi. Mając zaledwie 14 lat odczuwa powołanie do Karmelu, do którego wstępuje 7 maja 1919 roku. Dnia 14 października, rozpoczynając nowicjat otrzymuje habit i przyjmuje imię zakonne Teresy od Jezusa. Umiera zarażona tyfusem 12 kwietnia 1920 roku, po złożeniu ślubów zakonnych. Beatyfikowana 3 kwietnia 1987 roku przez Jan Pawła II w Santiago de Chile, kanonizowana w Rzymie 21 marca 1993 roku.

 

I jeszcze kilka słów naszej świętej o Maryi:

 

"Moim zwierciadłem ma być Maryja. Ponieważ jestem Jej córką, muszę być podobna do Niej, a w ten sposób podobna do Jezusa.

 

Moje nabożeństwo do Najświętszej Panny było bardzo wielkie. Pewnego dnia, gdy czymś bardzo się martwiłam, powiedziałam o tym Najświętszej Pannie i prosiłam Ją o nawrócenie pewnego grzesznika. Wtedy Ona mi odpowiedziała. Odtąd, kiedy wzywałam Najświętszą Pannę, Ona mi odpowiadała. Kiedyś podzieliłam się z Nią wątpliwością, którą miałam. Wtedy głos mi odpowiedział. Powiedziałam do niego: "To nie jest głos mojej Matki, gdyż Ona nie mogłaby mi tego powiedzieć". Zawołałam Ją, a Ona oznajmiła mi, że to był głos diabła. Zatrwożyłam się. Wtedy powiedziała mi, żebym, kiedy usłyszę głos, zapytała: "Czy to Ty, moja Matko?" Oto, co zawsze czynię. Za każdym razem, gdy pragnęłam coś wiedzieć, pytałam Ją, a to, co mi mówiła, okazywało się prawdą".

 

Posłuchaj utworu "Ave Maria" w wykonaniu naszych Braci ;)

 

Opowieści Efeskich o Maryi część VII

 


Dzień VI Nowenny

MB

 

12.07.2016

 

"O Matko moja et adhuc sum tecum - ukochana, Tobie Pan zwierzył tajemnice swego królestwa, Tobie powierzył swe Mistyczne Ciało. Twoje spojrzenie przenika wszystkie czasy; Ty znasz każdego członka, wiesz, jakie ma zadanie, i chcesz mu pomóc. Dziękuję Ci, żeś mnie powołała, jeszcze zanim wiedziałam, że to wołanie pochodzi od Ciebie. Nie wiem, co zamierzasz uczynić ze mną dalej. Uważam za wielką, niezasłużoną łaskę, że wybrałaś mnie za swe narzędzie. Pragnę być w Twych rękach narzędziem uległym. Liczę na Ciebie, Matko, że mnie, tępe narzędzie, uczynisz narzędziem użytecznym".

 

Św. Teresa Benedykta od Krzyża

 

Zapraszamy na Górę Karmel

 

i na kolejny odcinek Opowieści Efeskich

 


Dzień V Nowenny

szkapl.4

 

11.07.2016

 

Zapraszamy posłuchaj dalszej części Opowieści Efeskiej o Maryi

 

Maryja wzgórz Karmelu

Jerzy Zieliński OCD

 

Mistrzyni modlitwy i jej uczniowie

 

Otrzymując między rokiem 1206 a 1214 Regułę pierwsi karmelici ogłaszają publicznie powstanie nowego Zakonu. Podkreślają przy tym, że oni sami, jak również ich święta góra, należą do Maryi. Stwierdzają, że "wybudowali tam kościół pod wezwaniem i ku czci Błogosławionej Maryi Dziewicy, którą wybrali na swoją patronkę i od której, dzięki apostolskiemu przywilejowi, wywodzą swoją nazwę: bracia Błogosławionej Maryi z Góry Karmel" (A. Staring, Medieval Carmelite Heritage. Early Reflections on the Nature of the Order, Roma 1989, s. 41).

 

Najstarsza historyczna relacja o początkach karmelitańskiego kultu maryjnego pochodzi od frankońskiego pielgrzyma, który w 1231 r. pisał w swej kronice podróży po Ziemi Świętej: "Na zboczu tejże góry [Karmel - przyp. autora] znajduje się piękne i wyjątkowe miejsce z małym kościołem Matki Bożej" (J. Smet, The Carmelites. A history of the Brothers of Our Lady of Mount Carmel, Roma 1975, s. 9). Nie wykluczone, że wchodząc do niego ujrzał w półmroku wypełniającym jego wnętrze ikonę Maryi, która wyjawiła mu tajemnicę zwiedzanego miejsca. Nie jest dziełem przypadku, że jednym z najstarszych karmelitańskich obrazów kultowych, zachowanych do naszych czasów, jest trzynastowieczna ikona Maryi Matki i Pani Karmelu o palestyńskim rodowodzie. Tak przynajmniej podaje tradycja.

 

 

więcej

Dzień IV Nowenny

szkapl.

 

10.07.2016

 

"O, jakże kocham Najświętszą Pannę! Gdybym była kapłanem, jak pięknie mówiłabym o Niej! Zwykle przedstawiają nam Ją jako niedostępną, a należałoby raczej ukazać, jak łatwo Ją naśladować. Ona jest bardziej Matką niż Królową! Nie trzeba myśleć, że z powodu uprzywilejowanej pozycji blaskiem swym zaćmiewa wszystkich świętych, jak wschodzące słońce zaćmiewa gwiazdy. Mój Boże, jakie to dziwne! Matka miałaby umniejszać chwałę swych dzieci! Ja myślę zupełnie inaczej; wierzę, że Ona właśnie pomnaża chwałę wybrańców nieba! Dziewica Maryja! jak proste wydaje mi się Jej życie!"

 

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

 

O Szkaplerzu - znaku Maryi - filmik - zobacz

 

Poczytaj: tutaj

 

Posłuchaj

 Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...