Aktualności

Wielka radość Obłóczyn

09.06.2011

 

Zapraszamy na Uroczystą Mszę św.w intencji naszej postulantki Marii Czarneckiej, która 11 czerwca w Wigilię Zesłania Ducha Świętego otrzyma habit. Msza św. będzie sprawowana tego dnia o godz. 11:00.

 

Uroczystość obłóczyn to radość dla całej wspólnoty. Po roku uczestniczenia w karmelitańskim życiu Marysia podjęła decyzję, że chce iść dalej za Jezusem w Karmelu. Jest to nowy początek, zmiana szaty, czyli decyzja o porzuceniu starego człowieka, a przyobleczeniu się w nowego, w Chrystusa.

 

Postulanka otrzymuje także nowe imię. Po odnowie liturgicznej często pozostajemy przy imieniu chrzcielnym, ponieważ dla chrześcijanina chrzest jest najważniejszy, jest wszczepieniem w Chrystusa i decyduje o jego tożsamości. W życiu zakonnym otrzymanie habitu i później profesja, jest tak naprawdę skutkiem chrztu, jego uzewnętrznieniem i pogłębieniem. Czasami natomiast zmiana imienia jest wyrazem pragnienia radykalnej przemiany życia, której osoba chce się poddać - poddać i oddać Bogu Ojcu, Jezusowi, Duchowi Świętemu.

 

Karmelitanki bose mają zwyczaj, tak jak św. Teresa od Jezusa, zastępowania nazwiska tytulacją otrzymaną w czasie obłóczyn. Z jedej strony jest to szczególna tajemnica każdej siostry, wpisana w nią i odkrywana przez całe życie, a z drugiej gest oderwania od świata - posiadamy dziedzictwo nie ziemskie, ale w niebie.

 

Obłóczyny są uroczystością wewnętrzną, tzn. uczestniczą w niej tylko siostry. 100 lat temu było nieco inaczej, postulantka ubrana w suknię ślubną wychodziła ostatni raz na zewnątrz, aby pożegnać się z bliskimi i ze światem. Teraz publiczną uroczystością są śluby zakonne, gdy nowicjuszka wobec całego Kościoła ślubuje Bogu. Kiedy piszę te słowa uderza mnie fakt, że habit się otrzymuje, że nie ja sama go sobie nakładam, ale ktoś inny mi go daje. Ktoś inny sprawia, że moje szaty stają się białe, Ktoś inny mnie przepasuje i prowadzi dokąd nie chcę, Ktoś inny osłania mnie mocą Ducha Świętego. To dobrze wyraża życie zakonne i chrześcijańskie, nie ja, ale On, Bóg, często za pośrednictwem drugiego człowieka.

 

Zapraszamy do świętowania razem z nami. Tego dnia z pewnością niebo będzie otwarte nad naszym klasztorem i w szczególny sposób spłynie łaska na tych, którzy o to poproszą. Prosimy też o modlitwę za Marysię, aby trwała do końca i wzrastała w swej gorącej miłości do Jezusa i do bliźnich.

 

slajdy

 

 

 

Rekolekcje na Przystani

PRZYSTAŃ zaprasza na rekolekcje pt. SPOTKAĆ JEZUSA  

Termin: 01.07.11 - 03.07.11

Rekolekcje będą przeprowadzone w oparciu na Słowie Bożym z wprowadzeniem w medytację.
Rekolekcje poprowadzi ks. Paweł Podeszwa - biblista, będzie tłumaczył fragmenty z Pisma św. i będzie wprowadzał w medytację.
Od strony duchowej będzie towarzyszył ks. Wojciech Rzeszowski.

Rekolekcje odbędą się w Seminarium Duchownym ul.Seminaryjna 2 Gniezno.

Pokoje dwuosobowe w nich łazienka. Kaplica na piętrze przy pokojach z możliwością nocnej adoracji.
Duży, piękny ogród z możliwością spacerów, wyciszenia się,przemyśleń......
Zapewniamy wszystkie posiłki.

Zaczynamy 1 lipca (piątek) od godz. 18:00 kończymy 3 lipca (niedziela)
o godz. 18:00

Obowiązują zapisy.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
przystan@onet.eu
609 466 123

Radość beatyfikacji Jana Pawła II

01.05.2011 Beatyfikacja!!!

 

Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa.

To objawienie miłości nazywa się również miłosierdziem. To objawienie miłości i miłośierdzia ma w dziejach człowieka jedną postać i jedno imię. Nazywa się Jezus Chrystus.

Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym, musi sobie "przyswoić", zasymilować całą rzeczywistość Wcielenia i Odkupienia, aby siebie znaleźć.

 

Jan Paweł II Redemtor Hominis

 

"Drodzy Bracia i Siostry,

Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym Placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego Poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu. Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony.

Błogosławiony jesteś umiłowany Papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś. Prosimy, byś nadal umacniał z nieba wiarę Ludu Bożego.

Wiele razy z tego Placu i tego Pałacu błogosławiłeś nas! Dziś, prosimy Cię: Ojcze Święty pobłogosław nam!"

 

z Homilii papieża Benedykta XVI

 

Liturgia Świąteczna w naszej kaplicy

20.04.2011

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy do Adoracji Jezusa oraz do wspólnego celebrowania Liturgii Świętego Triduum!

 

WIELKI CZWARTEK

17:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej (pod przewodnictwem Ks. Grzegorza Pawlaczyka)

Adoracja Pana Jezusa do godz. 22:00

 

WIELKI PIĄTEK

16:00 - Liturgia Wielkiego Piątku (pod przewodnictwem Ks. Grzegorza Pawlaczyka)
Adoracja Pana Jezusa do godz. 22:00

WIELKA SOBOTA

21:00 - Wigilia Paschalna (pod przewodnictwem Ks. Bp Wojciecha Polaka)
Adoracja Pana Jezusa do godz. 20:30

 

W Niedzielę Wielkanocną zapraszamy na Eucharystię na godz. 10:00 (pod przewodnictwem Ks. Grzegorza Pawlaczyka). UWAGA! Nie będzie Mszy Św. o godz. 7:30.

 


Życzenia na Paschę

20.04.2011

 

Kochani, ako życzenia przyjmijcie z Nieba słowa umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, błogosławionego Jana Pawła II :

"Otwórzcie serce Chrystusowi Ukrzyżowanemu i Zmartwychwstałemu, który przychodzi do Was z darem pokoju! Tam, gdzie przychodzi Zmartwychwstały, tam wraz z Nim przychodzi prawdziwy pokój. Niech zapanuje w każdym ludzkim sercu, tej głębokiej przepaści, którą niełatwo uczynić zamieszkałą".

Od poranka Zmartwychwstania nowa wiosna nadziei przychodzi na świat.  Niech radość i nadzieja rozświetlają Wasze dni. Alleluja!

 

Kronika Wielkanocna

 

 

Jubileusz Teresy - jak się modlić (9)

17.04.2011 Niedziela Palmowa

 

Przedstaw sobie Pana stojącego tuż przy tobie i patrz, z jaką miłością i jaką pokorą raczy ciebie nauczać. Wierz mi, tak dobrego przyjaciela nigdy nie powinnaś odstępować.

 

Jeśli jesteście smutne i w strapieniu, patrzcie na Pana w Ogrojcu. Jaki smutek był w Jego duszy, iż jęczał i skarżył się na niego. Patrzcie na Pana przy słupie, nasyconego boleścią, z ciałem dla miłości, jaką was miłuje, biczami poszarpanym w kawałki. Tyle wycierpiał przez jednych sponiewierany, przez drugich oplwany, inni się Go wyparli, bez przyjaciół, którzy by się ujęli za nim, drżąc od zimna, a tak osamotniony, że możecie bez przeszkody przystąpić do Niego i połączyć smutek swój z boleściami Jego, czerpać pociechę od Niego i Jego wzajemnie pocieszać.

 

więcej

Zmiana numeru

Zmieniłyśmy nr telefonu komórkowego do naszej Pracowni Haftu. Oto nowy:

 

794 600 744

 


Jubileusz Teresy

06.04.2011

 

Cierpienia, które się kończą, za nic miejmy, jeśli się nam zdarzy sposobność oddania znaczniejszej przysługi Temu, który za nas tak wielkie męki wycierpiał. Zawsze i we wszystkim usiłujcie czynić, co jest doskonalsze.

 


więcej

Jubileusz Teresy - o prawdziwej miłości

22.03.2011

Trzeba się trochę potrudzić, żeby przebrnąć przez język św. Teresy, ale sedno prawdziwej miłości wyraża ona niezwykle jasno: "Obecnie zatem, tutaj, jeśli darzy ją miłością, jest w niej zaangażowanie w to, aby uczynić tę duszę taką, by była miłowalna dla Niego [...]. A jest to miłość wielce na swój koszt; nie pominie podjęcia się wszystkiego, co jest w stanie, ażeby tamta dusza odniosła pożytek; gotowa jest stracić życie po tysiąckroć za wydobycie z niej choćby maleńkiego dobra. Och, drogocenna miłości, która obrazujesz działania kapitana miłości, JHS, naszego dobra!"

 

Co do miłości, o której mówię, że jest całkiem duchowa, nie wiem, czy będę umiała wypowiedzieć to, co zamierzam; a w każdym razie nie ma potrzeby dużo mówić o niej, ponieważ nieliczne mają taką miłość. Takie osoby są tymi, które Bóg doprowadza do tego stanu; są to dusze wspaniałomyślne, dusze królewskie.

więcej

Jubileusz Teresy - jak się modlić (7)

19.02.2011

 

Gdy przyjąwszy Komunię świętą, macie Pana samego we własnej Osobie w duszy waszej, starajcie się wtedy zamknąć oczy ciała, a otworzyć oczy duszy i patrzyć na Niego, jako mieszka w pośrodku serca waszego.

 

 

więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...