Aktualności

Nowenna do Matki Bożej z Góry Karmel (2)

09.07.2011

 

Maryjo, Ty obok radości, którą słowami i śpiewem swego Magnificat obdarzyłaś wszystkie pokolenia, znałaś też mroczne zapowiedzi proroków o cierpieniu Sługi Bożego na tym świecie. Nad narodzeniem w betlejemskiej stajni jaśniała chwała aniołów, którzy nieśli dobrą nowinę pasterzom, ale równocześnie ubóstwo Boga na tym świecie było aż nadto odczuwalne.

 

 

 

więcej

Nowenna do Matki Bożej z Góry Karmel (1)

08.07.2011

 

Dziś rozpoczynamy Nowennę do naszej Matki Bożej, Matki Bożej z Góry Karmel, głównej patronki i Matki Zakonu.

 

Zapraszamy do wspólnej modlitwy, wierząc, że Maryja, Matka Boga i nasza Matka wyprosi nam łaskę przyjęcia Miłości Boga, otwarcia się na Prawdę, na Słowo Boga, na Ducha Świętego, abyśmy żyli na miarę naszego powołania, pełnią życia, której pragnie dla nas Bóg.

 

 

więcej

s. Maria Lucyna od Chrystusa Zmartwychstałego

27.06.2011

 

24.06 w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w naszej wspólnocie narodziła się nowa karmelitanka: s. Maria Lucyna od Chrystusa Zmartwychwstałego. Tak jak to powiedział o. Wojciech ocd, liturgia tej uroczystości świetnie korespondowała z obłóczynami: Słowo Boże o powołaniu, o świetle, o narodzinach... Lucyna oznacza właśnie "niosąca światło" i "narodziny". Liczymy na to, że swoim życiem przyniesie nam i wszystkim ludziom światło świata, czyli Chrystusa Zmartwychwstałego.

 

zobacz zdjęcia

 

 

Już za dwa dni obłóczyny

22.06.2011

 

W naszej wspólnocie radości nie ma końca ponieważ rodzi się nowa karmelitanka - za dwa dni Lucyna Liniarska otrzyma habit naszego zakonu. Teraz trwa w milczeniu i skupieniu na rekolekcjach słuchając Słowa - bardzo wymownego w tych dniach - które Bóg skierował do Abrama: "Daję ci TĘ ziemię na własność"!

 

Razem z Lucyną zapraszamy do duchowej łączności oraz uczestnictwa w Eucharystii sprawowanej jej intencji w naszej kaplicy 24 VI o godz. 11:00 w Uroczystość Św. Jana Chrzciciela.

 

Ten dzień jest także dniem trzeciej rocznicy śmierci naszej Matki Józefy, pierwszej fundatorki tego klasztoru i pierwszej siostry, która odeszła z niego do Pana.

 

Pamiętajcie o Lucynie w modlitwie, aby pozostała wierna obietnicy i przymierzu, które Pan Bóg na nowo i jeszcze ściślej chce z nią zawrzeć.

 

zobacz zdjęcia

poczytaj

 

 

s. Miriam od Ducha Świętego

19.06.2011

 

Już tydzień w habicie! Całkiem długo :). Różnica jest widoczna gołym okiem. s. Miriam od Ducha Świętego, bo takie imię otrzymała Maria Czarnecka, stała się mniszką karmelitanką bosą, siostrą w naszej wspólnocie. Polecamy s. Miriam Waszej modlitwie - kolejnym etapem są śluby czasowe, do których będzie się przygotowywać przez dwa lata, a czas nowicjatu to często bolesny okres umierania starego człowieka. Wszystko, aby bardziej kochać!

 

zobacz zdjęcia

poczytaj

 

 

Wielka radość Obłóczyn

09.06.2011

 

Zapraszamy na Uroczystą Mszę św.w intencji naszej postulantki Marii Czarneckiej, która 11 czerwca w Wigilię Zesłania Ducha Świętego otrzyma habit. Msza św. będzie sprawowana tego dnia o godz. 11:00.

 

Uroczystość obłóczyn to radość dla całej wspólnoty. Po roku uczestniczenia w karmelitańskim życiu Marysia podjęła decyzję, że chce iść dalej za Jezusem w Karmelu. Jest to nowy początek, zmiana szaty, czyli decyzja o porzuceniu starego człowieka, a przyobleczeniu się w nowego, w Chrystusa.

 

Postulanka otrzymuje także nowe imię. Po odnowie liturgicznej często pozostajemy przy imieniu chrzcielnym, ponieważ dla chrześcijanina chrzest jest najważniejszy, jest wszczepieniem w Chrystusa i decyduje o jego tożsamości. W życiu zakonnym otrzymanie habitu i później profesja, jest tak naprawdę skutkiem chrztu, jego uzewnętrznieniem i pogłębieniem. Czasami natomiast zmiana imienia jest wyrazem pragnienia radykalnej przemiany życia, której osoba chce się poddać - poddać i oddać Bogu Ojcu, Jezusowi, Duchowi Świętemu.

 

Karmelitanki bose mają zwyczaj, tak jak św. Teresa od Jezusa, zastępowania nazwiska tytulacją otrzymaną w czasie obłóczyn. Z jedej strony jest to szczególna tajemnica każdej siostry, wpisana w nią i odkrywana przez całe życie, a z drugiej gest oderwania od świata - posiadamy dziedzictwo nie ziemskie, ale w niebie.

 

Obłóczyny są uroczystością wewnętrzną, tzn. uczestniczą w niej tylko siostry. 100 lat temu było nieco inaczej, postulantka ubrana w suknię ślubną wychodziła ostatni raz na zewnątrz, aby pożegnać się z bliskimi i ze światem. Teraz publiczną uroczystością są śluby zakonne, gdy nowicjuszka wobec całego Kościoła ślubuje Bogu. Kiedy piszę te słowa uderza mnie fakt, że habit się otrzymuje, że nie ja sama go sobie nakładam, ale ktoś inny mi go daje. Ktoś inny sprawia, że moje szaty stają się białe, Ktoś inny mnie przepasuje i prowadzi dokąd nie chcę, Ktoś inny osłania mnie mocą Ducha Świętego. To dobrze wyraża życie zakonne i chrześcijańskie, nie ja, ale On, Bóg, często za pośrednictwem drugiego człowieka.

 

Zapraszamy do świętowania razem z nami. Tego dnia z pewnością niebo będzie otwarte nad naszym klasztorem i w szczególny sposób spłynie łaska na tych, którzy o to poproszą. Prosimy też o modlitwę za Marysię, aby trwała do końca i wzrastała w swej gorącej miłości do Jezusa i do bliźnich.

 

slajdy

 

 

 

Rekolekcje na Przystani

PRZYSTAŃ zaprasza na rekolekcje pt. SPOTKAĆ JEZUSA  

Termin: 01.07.11 - 03.07.11

Rekolekcje będą przeprowadzone w oparciu na Słowie Bożym z wprowadzeniem w medytację.
Rekolekcje poprowadzi ks. Paweł Podeszwa - biblista, będzie tłumaczył fragmenty z Pisma św. i będzie wprowadzał w medytację.
Od strony duchowej będzie towarzyszył ks. Wojciech Rzeszowski.

Rekolekcje odbędą się w Seminarium Duchownym ul.Seminaryjna 2 Gniezno.

Pokoje dwuosobowe w nich łazienka. Kaplica na piętrze przy pokojach z możliwością nocnej adoracji.
Duży, piękny ogród z możliwością spacerów, wyciszenia się,przemyśleń......
Zapewniamy wszystkie posiłki.

Zaczynamy 1 lipca (piątek) od godz. 18:00 kończymy 3 lipca (niedziela)
o godz. 18:00

Obowiązują zapisy.
Decyduje kolejność zgłoszeń.
przystan@onet.eu
609 466 123

Radość beatyfikacji Jana Pawła II

01.05.2011 Beatyfikacja!!!

 

Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa.

To objawienie miłości nazywa się również miłosierdziem. To objawienie miłości i miłośierdzia ma w dziejach człowieka jedną postać i jedno imię. Nazywa się Jezus Chrystus.

Człowiek, który chce zrozumieć siebie do końca musi ze swoim niepokojem, niepewnością, a także słabością i grzesznością, ze swoim życiem i śmiercią, przybliżyć się do Chrystusa. Musi niejako w Niego wejść z sobą samym, musi sobie "przyswoić", zasymilować całą rzeczywistość Wcielenia i Odkupienia, aby siebie znaleźć.

 

Jan Paweł II Redemtor Hominis

 

"Drodzy Bracia i Siostry,

Już sześć lat minęło od dnia, w którym zebraliśmy się na tym Placu, aby celebrować pogrzeb papieża Jana Pawła II. Ból utraty był głęboki, ale jeszcze większe było poczucie jakiejś ogromnej łaski, która otaczała Rzym i cały świat: łaski, która była owocem całego życia mojego ukochanego Poprzednika, a szczególnie jego świadectwa w cierpieniu. Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby - przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła - jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony.

Błogosławiony jesteś umiłowany Papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś. Prosimy, byś nadal umacniał z nieba wiarę Ludu Bożego.

Wiele razy z tego Placu i tego Pałacu błogosławiłeś nas! Dziś, prosimy Cię: Ojcze Święty pobłogosław nam!"

 

z Homilii papieża Benedykta XVI

 

Liturgia Świąteczna w naszej kaplicy

20.04.2011

 

Wszystkich serdecznie zapraszamy do Adoracji Jezusa oraz do wspólnego celebrowania Liturgii Świętego Triduum!

 

WIELKI CZWARTEK

17:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej (pod przewodnictwem Ks. Grzegorza Pawlaczyka)

Adoracja Pana Jezusa do godz. 22:00

 

WIELKI PIĄTEK

16:00 - Liturgia Wielkiego Piątku (pod przewodnictwem Ks. Grzegorza Pawlaczyka)
Adoracja Pana Jezusa do godz. 22:00

WIELKA SOBOTA

21:00 - Wigilia Paschalna (pod przewodnictwem Ks. Bp Wojciecha Polaka)
Adoracja Pana Jezusa do godz. 20:30

 

W Niedzielę Wielkanocną zapraszamy na Eucharystię na godz. 10:00 (pod przewodnictwem Ks. Grzegorza Pawlaczyka). UWAGA! Nie będzie Mszy Św. o godz. 7:30.

 


Życzenia na Paschę

20.04.2011

 

Kochani, ako życzenia przyjmijcie z Nieba słowa umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, błogosławionego Jana Pawła II :

"Otwórzcie serce Chrystusowi Ukrzyżowanemu i Zmartwychwstałemu, który przychodzi do Was z darem pokoju! Tam, gdzie przychodzi Zmartwychwstały, tam wraz z Nim przychodzi prawdziwy pokój. Niech zapanuje w każdym ludzkim sercu, tej głębokiej przepaści, którą niełatwo uczynić zamieszkałą".

Od poranka Zmartwychwstania nowa wiosna nadziei przychodzi na świat.  Niech radość i nadzieja rozświetlają Wasze dni. Alleluja!

 

Kronika Wielkanocna

 

 


Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...