Aktualności

Uroczystość św. Jana od krzyża

14.12.2011

 

Często brakuje nam perspektywy, spoglądania dalej i głębiej niż rzeczywistość, która nas otacza, myślenie, które jest nam podawane... Nie potrafimy kochać innych, trudzić się dla nich i sami nie czujemy się kochani. Jan, zakochany w Bogu i pragnący prwadziwego szczęścia, wskazuje na Źródło nie wyczerpane, horyzont, prawdę o życiu każdego człowieka i życiu Boga w nas. Pisze:

 

"Jest to wielka pociecha duszy wiedzieć, że ona nigdy nie jest bez Boga, choćby była w grzechu śmiertelnym, a tym bardziej, kiedy jest w łasce. I czegóż więcej chcesz jeszcze, o duszo? i czemu szukasz Go poza sobą, gdy w samej sobie masz wszystkie swe skarby, swe rozkosze, swoje zadowolenie, swoje nasycenie i swe królestwo, czyli twego Umiłowanego, którego pragniesz i szukasz? Wesel się i raduj w wewnętrznym skupieniu z Nim razem, gdy posiadasz Go tak blisko. Tu Go więc pożądaj, tu Go uwielbiaj, a nie wychodź Go szukać poza sobą, gdyż wówczas rozproszysz się i zmęczysz, i nie znajdziesz Go ani nie będziesz się Nim radować pewniej i szybciej, niż w samej sobie. Wiedz jednak, że chociaż jest w tobie, to jednak pozostaje tam ukryty."

więcej

Oczekiwanie na Oblubieńca, ryba i miód

13.12.2011

 

Trochę duchowości w codzienności... Czuwanie Adwentowe nie jest pozbawione znaków Bożego działania. Najpierw w pewną niedzielę pojawiła się Wielka Ryba, wniesiona przez dwów ofiarodawców, pana Henryka Sobolewskiego z synem Piotrem. Dzięki Bogu, że zostali, aby zrobić przy niej, co trzeba, bo co my byśmy takie wątłe niewiasty z taką rybą! Nawet z podniesieniem jej na stół byłby kłopot, bo wielka i śliska :). Chyba nie muszę przypominać, że ryba od wieków jest znakiem Chrystusa i chrześcijan :).

 

W ubiegłym tygodniu pojawił się natomiast miód, w dużej ilości, po słoiku dla każdej siostry, od pani Lucyny z mężem Jerzym. Miód to w Biblii symbol słodyczy Bożej miłości i obietnicy, nowej ziemi mlekiem i miodem płynącej... Nie sposób więc w tych dniach Adwentu nie rozważać Słowa Bożego dosłownie i nie dziękować Oblubieńcowi za Jego szczodrość i pomysłowość w wyrażaniu miłości ku nam. A naszym dobrodziejom z serca dziękujemy i przy każdym kęsie przysmaków ślemy modlitewne westchnienia!

 

 

Pierwsza ikona z naszej Pracowni

13.12.2011

 

Gdy piszę te słowa przyszło mi na myśl, że często wspominam o naszych drobnych wspólnotowych radościach. Zastanowiłam się chwilę czy to nie jest jakaś sztuczna ezgaltacja, wyolbrzymianie rzeczywistości, przecież dość zwyczajnej... Nie, dochodzę do wniosku, że potrafimy cieszyć się szczerze wszystkim, ponieważ nasze karmelitańskie życie jest skrajnie proste a przy tym nie zależy od nas. Mówiąc nieco górnolotnie - w porządku nadprzyrodzonym żyjemy z miłosierdzia Boga, On jest racją naszego istnienia i powołania, i troszczy się o nasze codzienne życie; a w porządku ziemskim, żyjemy dzięki życzliwości innych, utrzymujemy się z tego, co ludzie nam przyniosą. Myślę, że to proste życie w zależności i prawdzie otwiera serce na prawdziwą radość i szczerą wdzięczność, dostrzeganie drobnych rzeczy pośród codziennego trudu, zmagania i cierpienia. Dzielę się więc z Wami naszą kolejną małą i wielką radością - w naszej pracowni powstała pierwsza ikona - Mandylion!

 

 

więcej

Pismo Święte w wersi MP3

13.12.2011

 

Benedyktyni z Tyńca: W serwisie "Poważne sprawy, poważne odpowiedzi" wciąż pracujemy nad tym, żeby obalić stereotyp, który mówi, że Pismo Święte jest trudne, nieprzystosowane dla współczesnego człowieka, że nie ma czasu na lekturę.

Naszym czytelnikom, internautom i wszystkim zainteresowanym proponujemy: Biblię Tysiąclecia - Stary i Nowy Testament w wersji audio , które można słuchać wszędzie, w każdych okolicznościach. Istnieje możliwość ściągnięcia plików w formacie mp3 oraz wysłuchania ich w serwisie. To doskonale rozwiązanie dla zapracowanych, dla kierowców, wszystkich przemieszczających się komunikacją miejską, i wszystkich, którzy mają potrzebę wsłuchania się w Słowo Boże.

 


Dołącz do grona fanów Pisma Świętego w wersji mp3

 

 

Co słychać w Niepokalanowie...

22.11.2011

 

Zamieszczamy notkę z Radia Niepokalanów, można tam posłuchać naszej małej Świętej, godnej uwagi książki Czas Apokalipsy i nie tylko :)!:

 

Już od piątku - 18 listopada, zapraszamy do słuchania nowych lektur na antenie Radia Niepokalanów! Codziennie!

O 16.45 O. Michał Nowak OFMConv czytał będzie powieść Michaela O'Briena "Ojciec Eliasz. Czas apokalipsy" (Wydawnictwo M). Powtórka dnia następnego o 10.45.

o 18.45 Anna Cieślak czytała będzie "Dzieje duszy" św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie). Powtórka dnia następnego o 9.45.

Więcej informacji na temat nowyh lektur RN, na naszej www: http://radioniepokalanow.pl/lektury-rn.html


SŁUCHAJ

RADIA NIEPOKALANÓW:

Mazowieckie: 102, 7 FM

Łódzkie: 98, 6 FM

Cały świat: www.radioniepokalanow.pl

 

 

 

 

Siostry na rybach

22.11.2011

 

Wczoraj świętowałyśmy Ofiarowanie Matki Bożej, czyli w Kościele dzień wszystkich klauzurowych. Jaki niespodziewany i obfity połów sprawił Pan w dniu tego święta! Otrzymałyśmy świeże ryby od pana Henryka Sobolewskiego z Gąsawy. Serdecznie dziękujemy! Miednice ryb, zwłaszcza wielkich tołpyg, zrobiły na nas piorunujące wrażenie (szczególnie, gdy któraś siostra nie uprzedzona natykała się na nie), a potem do dzieła! Dziś wylądowały na naszych talerzach... co za przysmak!

 

zdjęcia z akcji rybnej

 

 

W głębiny duszy z bł. Elżbietą

Ósmego listopada świętujemy w Karmelu wspomnienie błogosławionej Elżbiety od Trójcy św., karmelitanki z Dijon we Francji.

 

Pragnęła przekazać tajemnicę Bożej obecności w duszy każdego człowieka i nauczyć życia z Nim i dla Niego, każdego dnia, poprzez proste czynności zwykłej codzienności... Z Nim budzić się i zasypiać, dla Niego oddychać, kochać, czynić wszystko w Bozej obecności, nie przerywając z Nim rozmowy.

 

"<Trwajcie we Mnie>. To Słowo Boże daje ten nakaz, który wyraża tę wolę. Trwajcie we Mnie nie tylko przez kilka chwil, kilka godzin, które muszą przeminąć, ale <trwajcie> - w sposób stały, normalny. Trwajcie we Mnie, módlcie się we Mnie, adorujcie we Mnie, miłujcie we Mnie, cierpcie we Mnie, pracujcie, działajcie we Mnie. Trwajcie we Mnie, aby stawać przed każdą osobą lub każdą rzeczą, coraz bardziej wnikajcie w tę głębię. Tam naprawdę jest <pustynia, na którą Bóg chce pociągnąć duszę i mówić do jej serca>, jak to wyśpiewał prorok." Niebo w wierze

 


 

 

 

więcej

Uroczystość św. Teresy od Jezusa

15.10.2011

 

Dziś świętujemy narodziny dla nieba naszej Santa Madre. Modlimy się, aby Was i nas strawił ogień Ducha Świętego, płomień miłości, który płonął w św. Teresie.

 


więcej

Święto św.Teresy od Dzieciątka Jezus, Doktora Kościoła

1.10.2011

 

Ewangelia ma swój "sekret". Bóg objawia go małym i ubogim, rozpaczliwie ubogim, którzy wiedzą, że nie potrafią kochać. To dla nich otwarte jest wejście do Królestwa Niebieskiego.

W jaki sposób? Pozwólmy poprowadzić się Teresie...

 

 

 

 

więcej

Warsztaty ikonopisania

W dniach 4-13 września 15 sióstr uczestniczyło w warsztatach ikonopisania. Prowadził je Rektor Śląskiej Szkoły Ikonograficznej, Adiunkt w Katedrze Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego ks.Dariusz Klejnowski-Różycki razem ze swoją mamą prof. Janiną Różycką-Klejnowską, Prorektorem tej Szkoły.

 

Pisanie ikon i poznanie ich teologii sprawiło nam wiele radości, tym bardziej, że jest to zajęcie bardzo "monastyczne", a my przecież jesteśmy mniszkami, które całe swe życie poświęcają modlitwie i kontemplacji.

 

Zobacz zdjęcia

 


więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...