Aktualności

Strona jubileuszowa

25.03.2012

 

Trwają przygotowania do Jubileuszu św. Teresy od Jezusa, naszej Madre.

 

Zamieszczamy cotygodniowy list z jubileuszowej strony.

 

 

więcej

ze św. Józefem

18.03.2012

 

Św. Józef jest ulubionym świętym karmelitanek, można powiedzieć specem od wszystkiego, przede wszystkim specjalistą od życia duchowego, życia z wiary i zaufania Bogu. Jutro więc wraz z całym Kościołem przerwiemy post, aby świętować Jego uroczystość i prosić go o szczególne łaski.

 

W naszej wspólnocie radość jest podwójna, a nawet potrójna, ponieważ Paulina otrzyma habit naszego Zakonu ( o godz. 10:00 bedzie Eucharystia w jej intencji, porannej mszy św. nie będzie), a wiele sióstr ze wspólnoty przeżywać będzie swoje rocznice ślubów. Ten dzień, to również dzień imienin papieża, pamiętajmy więc o nim w naszych modlitwach.

 

 

Zapatrzenie na Ukrzyżowanego

07.03 - 14.03 II tura rekolekcji igancjańskich

 

Siostry widząc dobre owoce rekolekcji poprzedniej połowy wspólnoty, poprosiły mnie, aby WAS i tym razem prosiła o modlitwę w ich intencji!!! Tak więc, czyniąc zadość tej prośbie proszę Was kochani o modlitwę za nas - zarówno za te, które wyjdą na pustynię swego serca, by słuchać głosu Pana i pozwolić Jego Słowu zakorzenić się w nim, jak i za te posługujące, byśmy skutecznie odpędzały demony biorąc trud walki na siebie.

 

W Wielkim Poście warto zapatrzeć się na Ukrzyżowanego, nie mówiąc nic, po prostu trwać przed Jezusem, być z Nim, towarzyszyć Mu. Zwłaszcza, gdy doświadczamy cierpienia, niemocy, bezsilności, wpatrywanie się w Jezusa, umęczonego dla nas i w nasze miejsce pozwala na oddech, nabranie dystansu, odkrycie sensu cierpienia i stwarza na dnie serca głęboki pokój. Nie jest to pokój pozbawiony cierpienia, ale jest to pokój pewności, że po mojej prawicy jest Bóg, Jezus, który doświadczył tego, co ja i mnie rozumie, i mnie nie opuszcza i nigdy nie opuści.

 


Twoje grzechy są odpuszczone

19.02.2012

 

Środa Popielcowa wprowadzi nas w okres Wielkiego Postu. Nie jest to czas ponurego smutku i bohaterskich wyczynów w realizacji postanowień, ale czas powrotu do korzeni: do chrztu, mojej osobistej historii zbawienia, pochylenia się Boga nade mną. Jezus w dzisiejszej Ewangelii nie mówi do paralityka - nie masz grzechu. Mówi: "Twoje grzechy są odpuszczone". To jest Dobra Nowina naszego życia, o ile pozwolimy Duchowi Świętemu odkryć przed nami prawdę o naszym faktycznym stanie - nikt nie jest wolny od egoizmu, paraliżu, twardego serca, z wyjątkiem Matki Bożej, i prawdę o miłości Boga do nas. Bez miłości Boga odkrycie grzechu prowadzi nas do rozpaczy, ale więź z Nim sprawia, że to odkrycie czyni nas ludzi błogosławieństw, pokoju, łagodności i wielkiej wolności. Ludźmi szczęśliwymi. To jest zwycięstwo Nocy Pachalnej, Wielkiej Nocy, nasze Zmartwychwstanie. Jednak, aby doświadczyć Zmartwychwstania, być wyprowadzonym na wolność, trzeba uświadomić sobie swoją niewolę, coś, co czyni nas głęboko nieszczęśliwymi, a nad czym władzę ma tylko Pan Życia.

 

W Karmelu trzy dni przed Wielkim Postem trwamy w adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zapraszamy mieszkańców Gniezna i okolicy do wspólnej modlitwy przez cały dzień do 17:30 w naszej kaplicy.

 


 

 

Jubileusz s. Marii

11.02.2012

 

60 lat temu do poznańskiego klasztoru wstąpiła nasza s. Maria od Dzieciątka Jezus, aktualnie najstarsza siostra  w naszej wspólnocie. Jak sama opowiada, jest to najważniejszy i najpiękniejszy dzień w jej życiu. W swoim zakonnym życiu brała udział w fundacji i adaptacji - przebudowie Karmelu w Częstochowie, później prowadziła budowę klasztoru w Tryszczynie k/Bydgoszczy, a w końcu zbudowała nasz gnieźnieński klasztor. Wiele kadencji pełniła posługę podprzeoryszy i radnej. Mimo bolesnych chorób i licznych przebytych operacji nadal całkowicie oddaje siebie służąc bez reszty wspólnocie. Jest znakiem wierności Boga, który 60 lat temu zaprosił ją do wspólnej wędrówki, i pełnej miłości odpowiedzi - świadkiem miłości Jezusa i Jego Kościoła. W tym roku s. Maria skończy 79 lat.

 

więcej

Wystarczy dotknąć Jezusa

07.02-14.02 III tydzień rekolekcji ignacjańskich

 

Połowa wspólnoty w najbliższych dniach uczestniczyć będzie w rekolekcjach, przygotowując się do Wielkiego Postu i Paschy, które są szczególnie mocnymi i płodnymi okresami w Kościele i w Karmelu.

 

Dzisiejsza Ewangelia mówi o dotknięciu Jezusa, aby być uzdrowionym. Jutro, na początek rekolekcji Kościół nam podarowuje Słowo o jedynym przykazaniu: "Słuchaj Izrealu, Pan, Bóg nasz, On jest JEDYNY", które mocą Chrystusa mamy wypełnić, wskazując na mentalność faryzeuszy, ludzi gorliwych i bardzo pobożnych, ale będącyh bogiem i drogowskazem sami dla siebie. Myślę, że to jest źrenica oka w relacji z Bogiem - słuchanie Boga oznacza naprawdę SŁUCHANIE GO, PRZYLGNIĘCIE DO NIEGO i jest początkiem prawdziwej wolności - jak mówi św. Paweł w tą niedzielę - "nie zależąc od nikogo (tzn. zależąc tylko od Boga), stałem się niewolnikiem wszystkich (tzn. jestem powołany, aby kochać i służyć wszystkim, szukać prawdziwego dobra drugiego). Kiedy słuchamy tylko siebie, nawet z motywów "religijnych" zostajemy sami, głęboko nieszczęśliwi i de facto odrzucamy Jezusa, nie chcemy się Go dotykać.


Polecamy się Waszej modlitwie i obiecujemy, że również będziemy się za Was modlić.

 

Pan przychodzi do swojej świątyni...

02.02.2012

 

Święty Bóg jednoczy się z grzesznikiem, Światło oświeca nasze życie. Dziś w Święto Ofiarowania Pańskiego dobrze jest uświadomić sobie, że Bóg, który może wydawać się tak święty i odległy, że niewiele ma wspólnego z moim życiem, w Jezusie Chrystusie przychodzi do swojej świątyni. Św. Paweł pisze: "Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? [...] Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście". 1Kor 3,16-17

 

Warto dziś spróbować zobaczyć, że jest to prawda o życiu każdego chrześcijanina i, że ta realna obecność Boga w nas może być skuteczna i przemieniająca, jeśli damy Mu wiarę.

 

Dziś jest Dzień Życia Konsekrowanego, nasze święto - fundamentem życia każdego mnicha i mniszki jest realcja do Boga, doświadczenie, poznanie, spotkanie z Bogiem Żywym, Żyjącym, doświadczenie Miłości, która przebacza grzechy i daje się darmo każdego dnia. Na tę miłość nie można odpowiedzieć inaczej, jak całkowitym darem z siebie. Po ludzku jest to niemożliwe, ale mamy obietnicę Jezusa, który przyszedł po to, aby uczynić nas zdolnymi do bezinteresownej miłości Boga i brata (siostry).

 

więcej

Karmelitanka w powijakach

12.01 dołączyła do nas na trzymiesięczną próbę Agnieszka, aby rozeznać swe karmelitańskie powołanie. Cieszymy się z jej obecności i patrzymy, co z tego wyniknie... Siostry mają 6 lat na podjęcie ostatecznej decyzji, pierwsze 3 miesiące to taka przymiarka. Pamiętam, że przy moich początkach wszystko wydawało mi się tak nowe, tak inne od tego jak żyłam wcześniej, a jednocześnie nie miałam wątpliwości, że to jest to. Życie monastyczne mimo swej ogromnej prostoty różni się jednak zasadniczo od życia w świecie. Pamiętajcie w modlitwie o Agnieszce, aby dobrze rozeznała swoje miejsce w życiu i powołanie!

 

 

Wasze intencje

04.01.2011


Kochani, Wasze intencje docierają do nas szerokim strumieniem.

 

Mamy przy wejściu do chóru (tak się nazywa miejsce naszej modlitwy) specjalny koszyk, z którego każda siostra losuje intecję, w której się modli. Jest bardzo przejmujące nosić Wasze cierpienia, troski i radości w sercu i wkładać je w Serce Boga. Stajecie się przez to bliżsi także nam, a Wasze sprawy są nam drogie. Pamiętamy o Was każdego dnia!

 


Boże Narodzenie

20.12.2011

 

Boże Narodzenie tuż tuż - wszystkim naszym drogim przyjaciołom, dobrodziejom, czytelnikom i może bardziej sceptycznie nastawionym do mniszego życia, życzymy prawdziwego spotkania z Panem Jezusem w Bożonarodzeniową noc, kontemplacji Boga złożonego w ręce Maryi i Józefa i głębokiej wiary wypływającej z tego spotkania, wiary w obecność Boga, który tak bardzo ukochał człowieka, że stał się człowiekiem i jest z nami w każdej chwili naszego życia, dzieli nasz los.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wielu łask w nadchodzącym Roku!

 

Zapraszamy na Pasterkę do naszej kaplicy na godz. 24:00, a w dzień Bożego Narodzenia na Eucharystię o 10:00.


Kronika na Boże Narodzenie

 

więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...