Aktualności

5 dni wojny

Karmelitańskie zaproszenie do kina - dlaczego nie?

 

Wesprzyj film, który miał się nie pojawić w Polsce. Dlaczego tak było?

 

27 kwietnia do polskich kin wchodzi film "5 dni wojny" o rosyjskiej agresji na Gruzję z 2008 roku. Film ten początkowo nie miał szansy na zaistnienie w Polsce. Dzięki determinacji paru osób, po wielu trudach, udało się wprowadzić film do 50 kin. Dzięki temu możemy zobaczyć historię tego, że podczas wojny to prawda jest pierwszą ofiarą. Fakty z wojny w 2008 roku pokazują siłę mocarstwa, niemoc lidera małego państwa (prezydent Saakaszwili) oraz ostateczną, kluczową pomoc innych krajów (w tym krok polskiego prezydenta!!). Więcej informacji oraz zwiastun i lista kin, w których jest wyświetlany - zobacz link.

 

 

 

 

3 MAJA

Dziś z Ojczyzną i z Kościołem świętujemy podwójną uroczystość: wielkość i pragnienie wolności naszych przodków i czcimy Królową Polski, Maryję, Tą, która jest naszą Matką par excellence. Myślę, że słowo Ojczyzna porusza struny serca każdego Polaka, jest Ona także naszą Matką, wolność zdobyta za wysoką cenę poświęcenia i życia wielu rodaków. Także imię Maryji - przywołuje Matkę Jezusa, ale również wspomnienie Czarnej Madonny do której spontanicznie i może mimo woli, lgnie nasze serce. Zechciejmy dziś uczić naszą Matkę, powiedzieć jej kilka czułych słów w dziesiątce różańca w intencji Ojczyzny.

 

krucjatarozancowazaojczyzne.pl

 

 

Życzenia Wielkanocne

Trwając w świętowaniu niezwykłej tajemnicy Paschy,
życzymy tej upragnionej nowości życia,
przemienionego łaską Boga,
który prowadzi nas ku pełnej wolności.

Obyśmy mogli kochać,
bez lęku przed cierpieniem i słabością,
oddając swoje życie do końca za braci 
i przyjmując je na nowo z ręki miłującego Ojca.

Obyśmy w każdej sytuacji krzyża i cierpienia
trwali przy Chrystusie,
rozpoznając Jego tajemniczą obecność i działanie,
pozwalając, by przeprowadzał nas ze śmierci do Życia!

Radosnej Paschy!  Alleluja!


więcej

Liturgia Triduum

Liturgia Triduum Sacrum w naszej kaplicy

 

Msza Wieczerzy Pańskiej - czwartek, godz. 17:00,
przewodniczy ks. Grzegorz Pawlaczyk

 

Liturgia Wielkiego Piątku - piątek, godz. 16:00,
przewodniczy ks. Grzegorz Pawlaczyk

 

Wigilia Paschalna - sobota, godz. 21:00,
przewodniczy bp Wojciech Polak

 

Niedziela Zmartwychstania Pańskiego - Eucharystia o godz. 10:00,
przewodniczy ks. Grzegorz Pawlaczyk


Poniedziałek Wielkanocny - Eucharystia o godz. 07:30,
przewodniczy ks. Paweł Kiejkowski

 

Zapraszamy!

 

 

 

więcej

Rozważania Wielkopostne - V Tydzień

25.03.2012

 

V Niedziela Wielkiego Postu, rok B: J 12, 20-33


Na Święto do Jerozolimy przybyli Grecy. Uchodzili oni w świecie za miłośników piękna, dobra i prawdy. Nie było to miłowanie czegoś jedynie zewnętrznego - było to poszukiwanie mądrości życia. Grecy przyszli  do Filipa z pragnieniem, aby zobaczyć Jezusa.

 

 

więcej

Strona jubileuszowa

25.03.2012

 

Trwają przygotowania do Jubileuszu św. Teresy od Jezusa, naszej Madre.

 

Zamieszczamy cotygodniowy list z jubileuszowej strony.

 

 

więcej

ze św. Józefem

18.03.2012

 

Św. Józef jest ulubionym świętym karmelitanek, można powiedzieć specem od wszystkiego, przede wszystkim specjalistą od życia duchowego, życia z wiary i zaufania Bogu. Jutro więc wraz z całym Kościołem przerwiemy post, aby świętować Jego uroczystość i prosić go o szczególne łaski.

 

W naszej wspólnocie radość jest podwójna, a nawet potrójna, ponieważ Paulina otrzyma habit naszego Zakonu ( o godz. 10:00 bedzie Eucharystia w jej intencji, porannej mszy św. nie będzie), a wiele sióstr ze wspólnoty przeżywać będzie swoje rocznice ślubów. Ten dzień, to również dzień imienin papieża, pamiętajmy więc o nim w naszych modlitwach.

 

 

Zapatrzenie na Ukrzyżowanego

07.03 - 14.03 II tura rekolekcji igancjańskich

 

Siostry widząc dobre owoce rekolekcji poprzedniej połowy wspólnoty, poprosiły mnie, aby WAS i tym razem prosiła o modlitwę w ich intencji!!! Tak więc, czyniąc zadość tej prośbie proszę Was kochani o modlitwę za nas - zarówno za te, które wyjdą na pustynię swego serca, by słuchać głosu Pana i pozwolić Jego Słowu zakorzenić się w nim, jak i za te posługujące, byśmy skutecznie odpędzały demony biorąc trud walki na siebie.

 

W Wielkim Poście warto zapatrzeć się na Ukrzyżowanego, nie mówiąc nic, po prostu trwać przed Jezusem, być z Nim, towarzyszyć Mu. Zwłaszcza, gdy doświadczamy cierpienia, niemocy, bezsilności, wpatrywanie się w Jezusa, umęczonego dla nas i w nasze miejsce pozwala na oddech, nabranie dystansu, odkrycie sensu cierpienia i stwarza na dnie serca głęboki pokój. Nie jest to pokój pozbawiony cierpienia, ale jest to pokój pewności, że po mojej prawicy jest Bóg, Jezus, który doświadczył tego, co ja i mnie rozumie, i mnie nie opuszcza i nigdy nie opuści.

 


Twoje grzechy są odpuszczone

19.02.2012

 

Środa Popielcowa wprowadzi nas w okres Wielkiego Postu. Nie jest to czas ponurego smutku i bohaterskich wyczynów w realizacji postanowień, ale czas powrotu do korzeni: do chrztu, mojej osobistej historii zbawienia, pochylenia się Boga nade mną. Jezus w dzisiejszej Ewangelii nie mówi do paralityka - nie masz grzechu. Mówi: "Twoje grzechy są odpuszczone". To jest Dobra Nowina naszego życia, o ile pozwolimy Duchowi Świętemu odkryć przed nami prawdę o naszym faktycznym stanie - nikt nie jest wolny od egoizmu, paraliżu, twardego serca, z wyjątkiem Matki Bożej, i prawdę o miłości Boga do nas. Bez miłości Boga odkrycie grzechu prowadzi nas do rozpaczy, ale więź z Nim sprawia, że to odkrycie czyni nas ludzi błogosławieństw, pokoju, łagodności i wielkiej wolności. Ludźmi szczęśliwymi. To jest zwycięstwo Nocy Pachalnej, Wielkiej Nocy, nasze Zmartwychwstanie. Jednak, aby doświadczyć Zmartwychwstania, być wyprowadzonym na wolność, trzeba uświadomić sobie swoją niewolę, coś, co czyni nas głęboko nieszczęśliwymi, a nad czym władzę ma tylko Pan Życia.

 

W Karmelu trzy dni przed Wielkim Postem trwamy w adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zapraszamy mieszkańców Gniezna i okolicy do wspólnej modlitwy przez cały dzień do 17:30 w naszej kaplicy.

 


 

 

Jubileusz s. Marii

11.02.2012

 

60 lat temu do poznańskiego klasztoru wstąpiła nasza s. Maria od Dzieciątka Jezus, aktualnie najstarsza siostra  w naszej wspólnocie. Jak sama opowiada, jest to najważniejszy i najpiękniejszy dzień w jej życiu. W swoim zakonnym życiu brała udział w fundacji i adaptacji - przebudowie Karmelu w Częstochowie, później prowadziła budowę klasztoru w Tryszczynie k/Bydgoszczy, a w końcu zbudowała nasz gnieźnieński klasztor. Wiele kadencji pełniła posługę podprzeoryszy i radnej. Mimo bolesnych chorób i licznych przebytych operacji nadal całkowicie oddaje siebie służąc bez reszty wspólnocie. Jest znakiem wierności Boga, który 60 lat temu zaprosił ją do wspólnej wędrówki, i pełnej miłości odpowiedzi - świadkiem miłości Jezusa i Jego Kościoła. W tym roku s. Maria skończy 79 lat.

 

więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...