Aktualności

Niepodległość

matka boża11.11.2013

 

Dziś świętujemy ze wszystkimi Polakami, którym droga jest sprawa Polski, rocznicę odzyskania niepodległości... Niepodległości, którą nieustannie trzeba chronić i zdobywać.

 

Modlimy się, myśląc o Bohaterach, o Polakach niezłomnie upominających się o polskość, o prawo do istnienia naszej Ojczyzny i prawo do wolności, do wiary, do historii i duchowego dziedzictwa.

 

Prymas Stefan Wyszyński tak pisał w "Zapiskach więziennych":

 

"Miłość nie wie, co to niewola. Zawsze znajdzie sobie ujście, by oddać swoją krew serdeczną, miłującą (...) krew wolnych duchem. Tę czerwoną krew braci naszych podnosimy dziś Ojcu wszelkiej krwi, aby chciał ją przyjąć, jak przyjął Krew Syna swego i dla tej Krwi miłującej okazał Ojcowskie Serce swoje nad Narodem udręczonym.

 

Dziękuję Ci za tę siłę wiary, która oparła się sile. Dziękuję za ten szczytny idealizm, który poniósł rody całe na pola bitew (...). A gdy dziękuję za przeszłość, proszę - wspomnij na bój, który dziś toczymy, by Polska nie była zalana przez obcą przewrotność (...). Daj odpocząć odrobinę ludziom znużonym przez nieustanny ucisk i walkę". AMEN. Chwała bohaterom!

 


Adoracja

28.10.2013

 

Zgodnie z naszą tradycją - po uroczystości św. Teresy od Jezusa z Avili (15 października) - naszej Matki, następują trzy dni Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Tym razem tuż przed uroczystością Wszyskich Świętych, w klimacie pełnym zadumy, skupienia, trochę listopadowym.

 

Klęcząc w te dni (wczoraj, dziś i jutro) pamiętamy o Was w naszej modlitwie, konkretnie bierzemy z koszyczka przesłane intencje i powierzamy Was Jezusowi, wdzięczne za wszelkie dobre słowo i miłość, a także pełne wspólczucia dla cierpienia każdego człowieka.

 

Pokora

św. matka

26.10.2013

 

Jak widać, w nowennie przed uroczystością św. Teresy z Avila zapadła cisza...
Nie trudno się domyślić, że w klasztorze wcale tak cicho nie było! To wielkie święto obchodzimy hucznie. Wielka rekreacja to dzień bez milczenia, więc można sobie wyobrazić...

 

 

Poza tym, byłyśmy pochłonięte wydarzeniami ostatnich tygodni - wyborem nowej przeoryszy i nowym podziałem domowych obowiązków. Dla tych, którzy znają nas osobiście, to ważna wiadomość: nową Matką została wybrana s. Franciszka!

To wielka łaska, żyć we wspólnocie, która wyłamuje się spod prawa tego świata, prawa zysku i sukcesu. Kto mówi dziś o pokorze? Tymczasem u nas przełożona służy siostrom, zupełnie się im wydaje. Jest jedną z nas. Wybrana, by przewodzić, ale na pewien czas, tak by potem znów stać się siostrą. Staje przed wspólnotą w prawdzie. Słucha, rozmawia, często rezygnuje ze swojej wizji i swojej woli. Jak mówiła św. Teresa: "jaka to dobra i prawdziwa miłość, gdy dusza Bogu oddana, bez względu na własny swój pożytek, poświęca się cała dla dobra innych"...

 

 

więcej

Tak, obejmujcie oburącz krzyż...

08.10.2013

 

Tak, córki, obejmujcie oburącz krzyż Tego, który za was na nim cierpiał i umarł. Choć deptać po was będą, za nic to sobie miejcie; choć będą na was miotali obelgi, nie zważajcie na nie; bądźcie głuche na wszelkie złorzeczenia i bluźnierstwa. Może wam przyjdzie potknąć się z Oblubieńcem waszym i upaść pod krzyżem, ale krzyża z rąk nie wypuszczajcie. Przypatrujcie się, z jakim trudem On, upadający od znużenia postępuje i jako cierpienia Jego nad wszelki wyraz przewyższają cierpienia wasze. Jakkolwiek by te ostatnie przedstawiały się wam wielkie i srogo was raniły, z pociechą je znosić będziecie, czując to, że wobec tego, co ucierpiał Pan, nie są one warte i wspomnienia.

 


więcej

Powody, które skłoniły mnie do założenia tego klasztoru...

07.10.2013

 

Dlaczego św. Teresa założyła pierwszy klasztor karmelitanek bosych? Część odpowiedzi znajduje się poniżej... Również dzisiaj jest to tak bardzo aktualne!

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej

W Chrystusie ufność moja

06.10.2013

 

Rozpoczynamy dziewięciotniowe przygotowanie do uroczystości św. Teresy od Jezusa z Avili (15 października).

 

Jak Bóg da... postram się wpisywać choć fragment jej dzieła, by przybliżyć jej postać i pomóc w modlitwie. Jest doktorem Kościoła, jej dzieła są skarbem hiszpańskiej literatury, czytane w całości zachwycają nie tylko płomienną miłością do Jezusa, ludzi i Kościoła, ale także głębokim zrozumieniem człowieka, świata... przebija się z nich nietuzinkowa postać naszej świętej Matki!

 

 

 

 

więcej

Nowenna do Teresy od Dzieciątka Jezus (5)

29.09.2013

 

Bardzo się cieszę, najdroższa moja Siostrzyczko, że nie masz wewnętrznego pociągu, wstępując do Karmelu; to właśnie objaw wielkiej delikatności ze strony Jezusa, że chce otrzymać od Ciebie prezent. Wie doskonale, że większym szczęściem jest dawać, aniżeli brać. Mamy jedynie krótkie chwile życia, by dawać Bogu... a On przygotowuje się już, by nam powiedzieć: "Teraz moja kolej". Jakież to szczęście cierpieć dla Tego, który miłuje nas do szaleństwa i uchodzić za szalone w oczach świata. Sądzi się drugich wedle siebie, a skoro świat postradał zmysły, to oczywiście myśli, że my także jesteśmy szalone!...

 


więcej

Nowenna do Teresy od Dzieciątka Jezus (4)

27.09.2013

 

Ach! Braciszku mój drogi, przyznam się, że miłość Serca Jezusowego - gdy dane mi było ją zrozumieć - wygnała z mego serca wszelki lęk! Wspomnienie moich przewinień upokarza mnie, skłania mnie do tego, by nie opierać się nigdy na własnych siłach, które są jedynie słabością; ale to wspomnienie mówi mi bardziej jeszcze o miłosierdziu i miłości. Jak byłoby możliwe, gdy się rzuca swoje winy z ufnością dziecięcą w gorejące ognisko miłości, żeby nie spłonęły w nim bezpowrotnie?
więcej

Nowenna do Teresy od Dzieciątka Jezus (3)

25.09.2013

 

Ażeby jej jednak odpowiedzieć, potrzeba wielkiej prostoty... Jezus wie dobrze, że na ziemi trudno jest zachować czystość, toteż chce, by Jego krople rosy nie znały same siebie; lubi się im przypatrywać, ale On sam tylko spogląda na nie; one zaś nie znają swojej wartości, oceniają siebie jako niższe od innych stworzeń... Oto czego pragnie Lilia dolin.

 

 

 

więcej

Nowenna do Teresy od Dzieciątka Jezus (2)

23.09.2013

 

Co do mnie, to nie znam innej drogi, by dojść do doskonałości, jak "Miłość"... Kochać, jakże serce nasze jest właśnie do tego przystosowane!... Szukam niekiedy innego słowa, które mogłoby wyrazić miłość, ale na ziemi wygnania słowa nie zdołają oddać wszelkich drgnień naszej duszy, toteż trzeba trzymać się tego jedynego wyrazu: "Kochać!"...


więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...