Aktualności

Jan od Krzyża

jan +14.12.2013

 

Dzisiaj w Karmelu uroczystość św. Jana od Krzyża - Naszego Ojca, jak my go nazywamy :) To pierwszy karmelita bosy, który swoją świętością oddziałowuje na nas do tej pory!

 

Co niektóre nowicjuszki próbowały za jego przykładem przejść się boso po śniegu (próby nie były kontynuowane..), inne tańczą z figurką Dzieciątka Jezus, by wyrazić swoją miłość do Boga, ale tak naprawdę chodzi o Bożą Mądrość, jaką on miał w sobie. Ona jest jak ogień, który wciąż płonie i nas przyciąga.

 


więcej

Relikwie ks. Popiełuszki

ks. popiełuszko9.12.2013

 

Mogłoby się wydawać, że ŻYJĄC WIARĄ karmelitanki czują się w tym, jak w swoim żywiole... (Pewnie pamiętacie, że św. Jan od Krzyża jest mistrzem od "nocy ciemniej", czyli od ciemności, w której Bóg objawia się człowiekowi...) Jednak, choć rzeczywiście za zjawiskami nadzwyczajnymi nie przepadamy, czasem potrzebujemy jakiegoś znaku umocnienia i pocieszenia...

 

Tym razem takim znakiem stały się dla nas RELIKWIE BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI, które otrzymałyśmy dzięki życzliwości ks. Jana Szrejtera, proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Gnieźnie, ks. Sebastiana Huebnera oraz państwa Muraszko z Bractwa Świętej Rodziny.

 

W niedzielę 1 grudnia, w czasie Eucharystii, której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, relikwie zostały nam uroczyście przekazane, tak że możemy się przy nich modlić w chórze zakonnym. I tak oto błogosławiony Męczennik potwierdził swoją duchową obecność w naszej wspólnocie!

 

Piękny relikwiarz to dar pragnącego pozostać anonimowym ofiarodawcy, którego również ogarniamy modlitwą.

 

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

 

Adwent

adwent8.12.2013

 

To już II niedziela Adwentu... U nas takie wyciszenie, że i na stronie zapadło milczenie ;) Nie ma spotkań w rozmównicy, rozmów przez telefon, w miarę możliwości zawieszamy kontakty ze światem, by trwać razem z Maryją w oczekiwaniu na przyjście Pana...

 

To piękny czas. Tym bardziej, że coraz bardziej czuć zbliżające się Święta! Jak na prawdziwe "panie domu" przystało, musimy zatroszczyć się o świąteczną oprawę. Pieczenia ciasta, organizowanie choinek, produkcja uszek do barszczu i pierogów... to wszystko sprzyja przygotowaniu SERCA na ten niepowtarzalny czas łaski.

 

Niech i Wam będzie dane choć kilka chwil wewnętrznej ciszy i radości - zbliża się Boże Narodzenie!

 

 

Klasztor Jana Pawła II ponownie...

Jan Paweł II28.11.2013

 

Jak już zapowiadałyśmy, w naszym Karmelu odbyło się spotkanie z Niewidzialnym Klasztorem Jana Pawła II. Wsłuchiwałyśmy się w słowo, nakreślające nam wizję wielkiej, duchowej wspólnoty ludzi cierpiących, ofiarujących swoją modlitwę i ofiarę za zbawienie świata - w łączności ze świętym papieżem Janem Pawłem II.

O oprawę muzyczną zadbał p. Andrzej Joras, organista gnieźnieńskiej Fary, wraz z Chórem im. św. Ojca Pio, który prowadzi. Ich śpiew wprowadzał w modlitwę - to były chwile na wejście w wewnętrzną ciszę i medytację. Całość przygotował i poprowadził p. Dariusz Tymczewski.

Dla tych, którzy nie mogli być z nami, kilka zdań dopowiedzenia. Bo pewnie się zastanawiacie, skąd ta idea? Kilka zdjęć ze spotkania to nasza kaplica + Chór w roli głównej :)

 

 

 

więcej

Zakończenie Roku Wiary

bazylika21.11.2013

 

Dobiega końca Rok Wiary. Zostanie uroczyście zamknięty przez papieża Franciszka w najbliższą niedzielę. Jednak czas łaski się nie kończy! Rok Wiary to dobry wstęp do życia wiarą...

Dziś prosimy Was o modlitwę. 21 listopada, kiedy to świętujemy ofiarowanie się Maryi w świątyni, w całym Kościele obchodzony jest Dzień Życia Kontemplacyjnego. To tak dla przypomnienia - że jesteśmy :) I że potrzebujemy Waszej modlitwy, by trwać.

 


 

więcej

Klasztor Jana Pawla II

Jan Paweł20.11.2013

 

W jedności z Chrystusem ofiarować swoje cierpienie i modlitwę...

 

To idea Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawła II - wielkiej, duchowej wspólnoty, gromadzącej osoby słabe, chore, doświadczone, cierpiące.

 

U jej początku stoi Martial Codou, diakon stały mieszkający we Francji, żonaty, ojciec trojga dzieci. To on otrzymał szczególne przesłanie...

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

 

 

Serdecznie zapraszamy

na wieczór słowno - muzyczny

do kaplicy Karmelu (ul. Cienista 2)


W NIEDZIELĘ, 24 LISTOPADA, NA G.16!!

 

 

I Ty możesz stać się członkiem Niewidzialnego Klasztoru Jana Pawla II! :)

 

 

Niepodległość

matka boża11.11.2013

 

Dziś świętujemy ze wszystkimi Polakami, którym droga jest sprawa Polski, rocznicę odzyskania niepodległości... Niepodległości, którą nieustannie trzeba chronić i zdobywać.

 

Modlimy się, myśląc o Bohaterach, o Polakach niezłomnie upominających się o polskość, o prawo do istnienia naszej Ojczyzny i prawo do wolności, do wiary, do historii i duchowego dziedzictwa.

 

Prymas Stefan Wyszyński tak pisał w "Zapiskach więziennych":

 

"Miłość nie wie, co to niewola. Zawsze znajdzie sobie ujście, by oddać swoją krew serdeczną, miłującą (...) krew wolnych duchem. Tę czerwoną krew braci naszych podnosimy dziś Ojcu wszelkiej krwi, aby chciał ją przyjąć, jak przyjął Krew Syna swego i dla tej Krwi miłującej okazał Ojcowskie Serce swoje nad Narodem udręczonym.

 

Dziękuję Ci za tę siłę wiary, która oparła się sile. Dziękuję za ten szczytny idealizm, który poniósł rody całe na pola bitew (...). A gdy dziękuję za przeszłość, proszę - wspomnij na bój, który dziś toczymy, by Polska nie była zalana przez obcą przewrotność (...). Daj odpocząć odrobinę ludziom znużonym przez nieustanny ucisk i walkę". AMEN. Chwała bohaterom!

 


Adoracja

28.10.2013

 

Zgodnie z naszą tradycją - po uroczystości św. Teresy od Jezusa z Avili (15 października) - naszej Matki, następują trzy dni Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Tym razem tuż przed uroczystością Wszyskich Świętych, w klimacie pełnym zadumy, skupienia, trochę listopadowym.

 

Klęcząc w te dni (wczoraj, dziś i jutro) pamiętamy o Was w naszej modlitwie, konkretnie bierzemy z koszyczka przesłane intencje i powierzamy Was Jezusowi, wdzięczne za wszelkie dobre słowo i miłość, a także pełne wspólczucia dla cierpienia każdego człowieka.

 

Pokora

św. matka

26.10.2013

 

Jak widać, w nowennie przed uroczystością św. Teresy z Avila zapadła cisza...
Nie trudno się domyślić, że w klasztorze wcale tak cicho nie było! To wielkie święto obchodzimy hucznie. Wielka rekreacja to dzień bez milczenia, więc można sobie wyobrazić...

 

 

Poza tym, byłyśmy pochłonięte wydarzeniami ostatnich tygodni - wyborem nowej przeoryszy i nowym podziałem domowych obowiązków. Dla tych, którzy znają nas osobiście, to ważna wiadomość: nową Matką została wybrana s. Franciszka!

To wielka łaska, żyć we wspólnocie, która wyłamuje się spod prawa tego świata, prawa zysku i sukcesu. Kto mówi dziś o pokorze? Tymczasem u nas przełożona służy siostrom, zupełnie się im wydaje. Jest jedną z nas. Wybrana, by przewodzić, ale na pewien czas, tak by potem znów stać się siostrą. Staje przed wspólnotą w prawdzie. Słucha, rozmawia, często rezygnuje ze swojej wizji i swojej woli. Jak mówiła św. Teresa: "jaka to dobra i prawdziwa miłość, gdy dusza Bogu oddana, bez względu na własny swój pożytek, poświęca się cała dla dobra innych"...

 

 

więcej

Tak, obejmujcie oburącz krzyż...

08.10.2013

 

Tak, córki, obejmujcie oburącz krzyż Tego, który za was na nim cierpiał i umarł. Choć deptać po was będą, za nic to sobie miejcie; choć będą na was miotali obelgi, nie zważajcie na nie; bądźcie głuche na wszelkie złorzeczenia i bluźnierstwa. Może wam przyjdzie potknąć się z Oblubieńcem waszym i upaść pod krzyżem, ale krzyża z rąk nie wypuszczajcie. Przypatrujcie się, z jakim trudem On, upadający od znużenia postępuje i jako cierpienia Jego nad wszelki wyraz przewyższają cierpienia wasze. Jakkolwiek by te ostatnie przedstawiały się wam wielkie i srogo was raniły, z pociechą je znosić będziecie, czując to, że wobec tego, co ucierpiał Pan, nie są one warte i wspomnienia.

 


więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...