Aktualności

Nowenna 2

mb58.07.2014

 

Św. Szymon Stock otrzymał znak szkaplerza świętego w odpowiedzi na swoją błagalną modlitwę. W XIII w. istnienie Zakonu karmelitańskiego było zagrożone. Bracia musieli opuścić Ziemię Świętą, zajętą przez Saracenów (ci, którzy zostali na Górze Karmel, zostali zabici). W Europie nie zostali przyjęci zbyt życzliwie. Nie rozumiano ich modlitewnego stylu życia, samotności i milczenia. W dodatku papież, zgodnie z postanowieniami Soboru Laterańskiego IV, nie chciał zatwierdzić istnienia Zakonu...

 

W takiej sytuacji nie pozostało nic innego, jak wołać do Maryi! A Ona - potwierdziła, że słyszy błagalną modlitwę. Choć po chwili objawienia św. Szymonowi, postać Maryi znikła, w jego rękach został szkaplerz, znak nadziei.

 

Niech to będzie wskazówką dla nas, szczególnie w tym czasie duchowego przygotowania do Jej uroczystości. Szkaplerz jest jak most, łączący nas z niewidzialną osobą Maryi. Ona nie usuwa z naszej drogi niebezpieczeństw i konieczności walki, ale pośród zmagań daje nam swoją obecność jako obronę i ratunek!

 

 

Matka Boża z Góry Karmel

mb67.07.2014

 

Dzisiaj rozpoczyna się nowenna przed największą uroczystością w naszym Zakonie - Matką Bożą z Góry Karmel. Jest to czas wdzięczności za Jej opiekę, również za DAR SZKAPLERZA. Czym jest szkaplerz?

 

Jest znakiem zbawienia, ratunkiem w niebezpieczeństwach, przymierzem pokoju i wiecznego zobowiązania. Kto w nim umrze, zostanie ocalony od ognia piekła.

 

To słowa Maryi, która 16 lipca 1251 objawiła się generałowi Zakonu, św. Szymonowi Stock. Podała mu szkaplerz, wypowiadając słowa obietnicy - to znak Jej szczególnej troski o braci i siostry Karmelu oraz wszystkich, którzy w sposób duchowy są włączeni w rodzinę karmelitańską.

 

12 sierpnia 1530 papież Klemens VII potwierdził wszystkie dary szkaplerza karmelitańskiego, razem z przywilejem sobotnim - Matka Boża umierających w szkaplerzu, w pierwszą sobotę po śmierci uwalnia z czyśca.

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby mieć swój udział
w łasce nieustannie udzielanej całemu Karmelowi, do przyjęcia szkaplerza.

 

16 lipca, w środę, w naszej kaplicy na ul. Cienistej,
zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia
o g. 7.30 i - uwaga! - g. 17,
w czasie której kapłan nałoży wszystkim chętnym szkaplerz.

 

Niech będzie to znakiem naszej szczególnej łączności z Maryją i znakiem powierzenia się Jej, a przez Nią - Bogu...

 

 

Małżeństwo...

kwi31.05.2014

 

Co jakiś czas przeżywamy w naszej wspólnocie momenty odświeżenia  powołania. Jubileusz s. Bernadetty, a teraz odnowienie ślubów na kolejny rok przez nasze najmłodsze siostry, Miriam i Lucynę, to wydarzenia, które automatycznie budzą w nas refleksję nad naszym byciem zaślubionymi Chrystusowi. Nie ukrywamy - takie życie jest po prostu piękne :)

 

Ale i małżeństwo trzeba dowartościować! Ostatnio papież Franciszek przypominał o niezwykłości takiego związku mężczyzny i kobiety. To jest dopiero mistyka! Okazuje się, że miłość małżonków konsekruje ich... Zachęcamy Was do zagłębienia się w słowa Ojca Świętego. Tym bardziej, że chyba wszyscy potrzebujemy umocnienia w przekonaniu, że małżeństwo i rodzina mają bezcenną wartość, którą trzeba chronić!

 

Wszystkim trwającym w małżeństwie dziękujemy za wierność, a tych jeszcze nie zdecydowanych namawiamy: pomyślcie o małżeństwie ;)

 

 

więcej

Nowy Prymas!

anioł18.05.2014

 

Tą informacją raczej Was nie zaskoczymy, ale - ogromnie cieszymy się z wyboru nowego Prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka! Jesteśmy wdzięczne papieżowi Franciszkowi za tą decyzję. Wyczekiwaną, intensywnie wymadlaną przez ostatnie miesiące...

 

Ksiądz Prymas jest nam znany od lat, posługiwał w Karmelu prawie od początku naszej obecności w Gnieźnie. Jak to mówią nasze siostry - był jeszcze "zwykłym księdzem"... :) Ale już wtedy czułyśmy ten ZAPACH CHRYSTUSA, owoc jego osobistej więzi z Panem. Niech ten zapach roznosi się wszędzie, przyciągając ludzi do Boga i Ewangelii.

 

 

 

Jubileusz s.Bernadetty

7.05.2014

 

I w naszym życiu przeplatają się chwile bolesne i chwile radosne...

 

Krótko po pożegnaniu naszej drogiej s. Marii (która, ufamy, jest już z Panem!) świętowałysmy srebrny jubileusz ślubów s. Bernadetty. Uroczystość przypadła na 1 maja, patronował jej św. Józef, szczególnie kochany przez karmelitanki.

 

S. Bernadetta jest dla nas kolejnym świadkiem - Bóg jest naprawdę wierny! I każdego człowieka prowadzi z miłością na spotkanie z Samym Sobą w wieczności. 25 lat życia w ofiarowaniu się Jemu przez śluby, to jest coś! Choć trzeba nam całej wieczności, by nacieszyć się Bogiem, i by On mógł nacieszyć się nami :)

 

 

 

Zmartwychwstanie

zmartwychwstanie20.04.2014

 

Życzymy Wam wszystkim ŁASKI PASCHY! Niech wiara w zmartwychwstanie owocuje w każdej sytuacji Waszego życia NADZIEJĄ I POKOJEM. Pan zawsze jest z nami, aby przeprowadzić nas ku ŻYCIU, ku SZCZĘŚCIU, które nigdy się nie skończy!

 

 

W tak szczególnym czasie dla naszej wspólnoty - pożegnania z s. Marią, dziękujemy Wam za pamięć i życzliwość. Jesteśmy poruszone Waszą wdzięcznością wobec niej. To tak, jakby dobro i miłość, jakie pozostawiła po sobie na tej ziemi, wypływały teraz i rozlewały sie wokół nas. Była niezwykłym darem dla wszystkich, którzy ją spotkali. Mamy wierną orędowniczkę przed Obliczem Pana!

 

 

PASCHA SIOSTRY MARII

maria18.04.2014

 

Wczoraj wieczorem,  w Wielki Czwartek,

odeszła do Pana NASZA KOCHANA SIOSTRA MARIA OD DZIECIĄTKA JEZUS.

Złączona z Chrystusem w cierpieniu dała niezwykłe świadectwo

oddania się Jemu aż do końca w głębokiej miłości.

Ufając, że Pan przygarnął ją do Siebie, prosimy wszystkich o modlitwę za nią. 

Pogrzeb odbędzie sie w środę, 23 kwietnia 2014, w klasztorze sióstr karmelitanek, o g. 11 (Eucharystia w naszej kaplicy, obrzędy pogrzebowe na klasztornym cmentarzu). Zapraszamy do udziału we wspólnym pożegnaniu siostry Marii i dziękczynieniu za dar jej życia.

 


Triduum Sacrum

golgota14.04.2014

 

Serdecznie zapraszamy do naszej kaplicy na celebrację Świętego Triduum:

 

WIELKI CZWARTEK - uroczysta Eucharystia o g. 17, pod przewodnictwem

ks. Grzegorza Pawlaczyka. Adoracja Pana Jezusa do g. 22.

 

WIELKI PIĄTEK - liturgia o g. 16, poprowadzi ją bp Bogdan Wojtuś.

Adoracja przez cały dzień, do g. 22.

 

WIELKA SOBOTA - wigilia paschalna o g. 21, przewodniczył jej będzie ks. Krzysztof Stawski.

Adoracja przez cały dzień, do g. 20.30.

 

W NIEDZIELĘ I PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY - Eucharystia o g. 10 (nie ma Mszy o g. 7.30!),

pod przewodnictwem ks. Grzegorza Pawlaczyka.

 

Jeśli tylko możecie - przyjdźcie! Pan na Was czeka...

 

 

 

Niedziela Palmowa

palmowa13.04.2014

 

Wielki Tydzień to w Kościele najważniejszy tydzień roku. I w Karmelu jest absolutnie szczególny. Od Wielkiego Czwartku zanurzamy się w modlitwie, milczeniu i adoracji. Wszystkie prace staramy się zakończyć do środy. To ten luksus bycia w klasztorze - idziemy krok po kroku za Panem, zostawiając zewnętrzną aktywność...

 

Czekamy na ten święty czas z wielką nadzieją na łaskę PASCHY, czekamy z pokorą i radością. Wydarzenia Triduum zupełnie nas przerastają. A równocześnie - dokonują się właśnie ze względu na nas! Bóg otwiera nam bramy nieba!!

 

Nim wejdziemy w milczenie - zostawiamy Wam dzielenie się Słowem, z Niedzieli Palmowej.

 

DOBREGO WIELKIEGO TYGODNIA!

 


 

więcej

V Niedziela Wielkiego Postu

betania6.04.2014

 

Kolejny raz dzielimy się z Wami komentarzem do niedzielnej Ewangelii, tym razem o wskrzeszeniu Łazarza, którego -  już jako szanowanego świętego -  przedstawia ta mozaika z Betanii.

 

A co u nas? Wielki Post mija nam spokojnie, choć zdarzają się nietypowe wydarzenia. Hmm... mam nadzieję, że s. Maria nie będzie miała mi za złe, jeśli zdradzę tajemnicę.  W marcu świętowałyśmy jej jubileusz - 60 lat od dnia złożenia ślubow zakonnych!! S. Maria pragnęła pozostać w ukryciu, więc jej pragnienie uszanujemy. Powiem tylko tyle, byście wiedzieli, że żyją w Karmelu gnieźnieńskim takie zasłużone i świątobliwe siostry! :)

 

 

więcej

Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...