Aktualności

Nowenna 8

mb14.07.2014

 

"Człowiek zbudowany na obraz Boga, ma potrzebę zewnętrznych odniesień, znaków, symboli, które niosą znaczący dla niego ładunek sacrum. Zewnętrzny znak pomaga, przypomina, pogłębia kontakt, uruchamia duchowy kanał zawierzenia, modlitwy, poświęcenia. W przedziwny sposób to, co zewnętrzne służy uświęceniu człowieka przez Boga.

 

Szkaplerz wyraża wolę oddania się Maryi, powierzenia Jej swego życia, bezinteresownego poświęcenia się. Wyraża szczególną miłość do Maryi nie tylko przez przynależność do Zakonu Jej poświęconemu, ale także poprzez codzienne przeżywanie jej obecności i działania w życiu".

 

(o. Marian Zawada OCD)

Nowenna 7

mb113.07.2014

 

Zanim przejdziecie do refleksji, przypominamy:

 

16 lipca, w środę, Eucharystia

i możliwość przyjęcia szkaplerza w naszej kaplicy


o g. 7.30 i - to nowość! - o g. 17!

 

Jak to powiedział dziś pewien ksiądz u nas na Mszy: "Jeśli ktoś jeszcze nie ma szkaplerza, niech to poważnie przemyśli - nie można iść na wojnę bez kamizelki kuloodpornej..." :)


Mszę poranną będzie sprawował o. Szczepan, karmelita - to wyjątkowa okazja, by zaczerpnąć z karmelitańskiego charyzmatu!

 

Mszy o 17 będze przewodniczył o. Grzegorz, jezuita - choć żyje na co dzień duchowością ignacjańską, to jednak nie mniej ceni duchowość Karmelu... ;) Zapraszamy!

 

więcej

Nowenna 6

mb512.07.2014

 

"Macierzyństwo Maryi znajduje swą kontynuację w Kościele, dla którego jest Matką. Maryja trwale uczestniczy w relacjach Boga z człowiekiem. Jej macierzyństwo posiada podwójne znaczenie: rodzi Boga dla człowieka i rodzi człowieka dla Boga.

 

W szkaplerzu Maryja najmocniej w swej roli macierzyńskiej wypowiada się przyoblekając, okrywajac człowieka. Przyobleczenie ciałem (stworzenie) i przyobleczenie łaską (chrzest) zostaje potwierdzone w przymierzu szkaplerznym (przyobleczenie pięknem Maryi).

 

(o. Marian Zawada OCD)

 

 

Nowenna 5

mb411.07.2014

 

"Najświętsza Panna chroni mnie zawsze, gdy tylko Ją wezwę. Jeśli nachodzi mnie niepokój czy też mam jakiś kłopot, to od razu zwracam się do Niej - i zawsze, jak najczulsza z Matek, zajmuje się moimi sprawami".

 

(św. Teresa od Dzieciątka Jezus)

 

 

 

 

 

Nowenna 4

szkap10.07.2014

 

W epoce, która rodzi nowe zastępy wróżek i wiedźm,  korzystających z mocy złego ducha (albo raczej będących w jego mocy, do czasu "łaskawej"), w epoce czarów, uroków, amuletów i talizmanów, a więc - o zgrozo! - w naszej epoce, mówienie o kawałku materiału, zapewniającym nadprzyrodzoną opiekę, może zastanawiać lub budzić zamęt...

 

Wiara jednak sprawia, że szkaplerz, sam w sobie nie mający żadnej mocy, jest znakiem realnej łączności z Matką Boga. Ona sama związała ze szkaplerzem zapewnienie o swojej pomocy, pod warunkiem, że każdy, kto go przyjmuje i nosi, kieruje się w stronę Boga, wybierając to, co dobre i święte. Dlatego też w momencie przyjęcia szkaplerza kapłan zobowiązuje nas do odmówienia codziennie krótkiej modlitwy. Bo nie chodzi tu o magię, ale o zaangażowanie naszego serca we własne nawrócenie.

 

Wartość szkaplerza potwierdzali na przestrzeni wieków kolejni papieże. Tylko w wieku XX - Pius XI, Pius XII, Paweł VI i św. Jan Paweł II. Ten ostatni zachęcał:

 

"Noście szkaplerz, ja zawsze go noszę i wiele od tego nabożeństwa doznałem pożytku. Duchowość maryjna ma swój widzialny znak w szkaplerzu, który ja noszę od dawna. Pozostałem szkaplerzowi wierny i jest on moją siłą. Dzień Matki Bożej Szkaplerznej jest mi bardzo drogi".

 

 

Nowenna 3

mb29.07.2014

 

Ten, kto nosi szkaplerz karmelitański, zostaje włączony w duchową rodzinę Karmelu i ma udział we wszystkich darach udzielanych Zakonowi.

 

Uczestniczy w łasce udzielanej braciom i siostrom na modlitwie, w doświadczeniu wiary, ufności i miłości Boga. Jest odbiorcą wszystkich duchowych dobrodziejstw - Eucharystii, komunii, spowiedzi, łaski nawrócenia i przemiany serca. Zostaje wzmocniony cierpieniem i wyrzeczeniem zakonników oraz ich oddaniem się Bogu...

 

A co najważniejsze - otacza go szczególna obecność Maryi:

 

"Szkaplerz wprowadza na ziemię świętą, gdzie dochodzi do szczególnego spotkania. W szkaplerzu Maryja dopuszcza do niezwyklego rodzaju obecności, przyjacielskiego bycia z Nią. Szkaplerz jest odbiciem Maryi, wizerunkiem Jej miłości i władzy. W nim ukazuje swą dobroć, promieniuje zeń łaska.

 

Przemożna obecność Maryi wciąga w przestrzeń przemiany, przemienienia, w którym promieniowanie czystej istoty Maryi dotyka całego życia. Szkaplerz ujawnia ten duchowy proces przemiany w obecności Maryi: przyobleczenie w Jej jasność".

(o. Marian Zawada OCD)

 

 

Nowenna 2

mb58.07.2014

 

Św. Szymon Stock otrzymał znak szkaplerza świętego w odpowiedzi na swoją błagalną modlitwę. W XIII w. istnienie Zakonu karmelitańskiego było zagrożone. Bracia musieli opuścić Ziemię Świętą, zajętą przez Saracenów (ci, którzy zostali na Górze Karmel, zostali zabici). W Europie nie zostali przyjęci zbyt życzliwie. Nie rozumiano ich modlitewnego stylu życia, samotności i milczenia. W dodatku papież, zgodnie z postanowieniami Soboru Laterańskiego IV, nie chciał zatwierdzić istnienia Zakonu...

 

W takiej sytuacji nie pozostało nic innego, jak wołać do Maryi! A Ona - potwierdziła, że słyszy błagalną modlitwę. Choć po chwili objawienia św. Szymonowi, postać Maryi znikła, w jego rękach został szkaplerz, znak nadziei.

 

Niech to będzie wskazówką dla nas, szczególnie w tym czasie duchowego przygotowania do Jej uroczystości. Szkaplerz jest jak most, łączący nas z niewidzialną osobą Maryi. Ona nie usuwa z naszej drogi niebezpieczeństw i konieczności walki, ale pośród zmagań daje nam swoją obecność jako obronę i ratunek!

 

 

Matka Boża z Góry Karmel

mb67.07.2014

 

Dzisiaj rozpoczyna się nowenna przed największą uroczystością w naszym Zakonie - Matką Bożą z Góry Karmel. Jest to czas wdzięczności za Jej opiekę, również za DAR SZKAPLERZA. Czym jest szkaplerz?

 

Jest znakiem zbawienia, ratunkiem w niebezpieczeństwach, przymierzem pokoju i wiecznego zobowiązania. Kto w nim umrze, zostanie ocalony od ognia piekła.

 

To słowa Maryi, która 16 lipca 1251 objawiła się generałowi Zakonu, św. Szymonowi Stock. Podała mu szkaplerz, wypowiadając słowa obietnicy - to znak Jej szczególnej troski o braci i siostry Karmelu oraz wszystkich, którzy w sposób duchowy są włączeni w rodzinę karmelitańską.

 

12 sierpnia 1530 papież Klemens VII potwierdził wszystkie dary szkaplerza karmelitańskiego, razem z przywilejem sobotnim - Matka Boża umierających w szkaplerzu, w pierwszą sobotę po śmierci uwalnia z czyśca.

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby mieć swój udział
w łasce nieustannie udzielanej całemu Karmelowi, do przyjęcia szkaplerza.

 

16 lipca, w środę, w naszej kaplicy na ul. Cienistej,
zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia
o g. 7.30 i - uwaga! - g. 17,
w czasie której kapłan nałoży wszystkim chętnym szkaplerz.

 

Niech będzie to znakiem naszej szczególnej łączności z Maryją i znakiem powierzenia się Jej, a przez Nią - Bogu...

 

 

Małżeństwo...

kwi31.05.2014

 

Co jakiś czas przeżywamy w naszej wspólnocie momenty odświeżenia  powołania. Jubileusz s. Bernadetty, a teraz odnowienie ślubów na kolejny rok przez nasze najmłodsze siostry, Miriam i Lucynę, to wydarzenia, które automatycznie budzą w nas refleksję nad naszym byciem zaślubionymi Chrystusowi. Nie ukrywamy - takie życie jest po prostu piękne :)

 

Ale i małżeństwo trzeba dowartościować! Ostatnio papież Franciszek przypominał o niezwykłości takiego związku mężczyzny i kobiety. To jest dopiero mistyka! Okazuje się, że miłość małżonków konsekruje ich... Zachęcamy Was do zagłębienia się w słowa Ojca Świętego. Tym bardziej, że chyba wszyscy potrzebujemy umocnienia w przekonaniu, że małżeństwo i rodzina mają bezcenną wartość, którą trzeba chronić!

 

Wszystkim trwającym w małżeństwie dziękujemy za wierność, a tych jeszcze nie zdecydowanych namawiamy: pomyślcie o małżeństwie ;)

 

 

więcej

Nowy Prymas!

anioł18.05.2014

 

Tą informacją raczej Was nie zaskoczymy, ale - ogromnie cieszymy się z wyboru nowego Prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka! Jesteśmy wdzięczne papieżowi Franciszkowi za tą decyzję. Wyczekiwaną, intensywnie wymadlaną przez ostatnie miesiące...

 

Ksiądz Prymas jest nam znany od lat, posługiwał w Karmelu prawie od początku naszej obecności w Gnieźnie. Jak to mówią nasze siostry - był jeszcze "zwykłym księdzem"... :) Ale już wtedy czułyśmy ten ZAPACH CHRYSTUSA, owoc jego osobistej więzi z Panem. Niech ten zapach roznosi się wszędzie, przyciągając ludzi do Boga i Ewangelii.

 

 

 


Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...