Aktualności

Nowenna 6

mb512.07.2014

 

"Macierzyństwo Maryi znajduje swą kontynuację w Kościele, dla którego jest Matką. Maryja trwale uczestniczy w relacjach Boga z człowiekiem. Jej macierzyństwo posiada podwójne znaczenie: rodzi Boga dla człowieka i rodzi człowieka dla Boga.

 

W szkaplerzu Maryja najmocniej w swej roli macierzyńskiej wypowiada się przyoblekając, okrywajac człowieka. Przyobleczenie ciałem (stworzenie) i przyobleczenie łaską (chrzest) zostaje potwierdzone w przymierzu szkaplerznym (przyobleczenie pięknem Maryi).

 

(o. Marian Zawada OCD)

 

 

Nowenna 5

mb411.07.2014

 

"Najświętsza Panna chroni mnie zawsze, gdy tylko Ją wezwę. Jeśli nachodzi mnie niepokój czy też mam jakiś kłopot, to od razu zwracam się do Niej - i zawsze, jak najczulsza z Matek, zajmuje się moimi sprawami".

 

(św. Teresa od Dzieciątka Jezus)

 

 

 

 

 

Nowenna 4

szkap10.07.2014

 

W epoce, która rodzi nowe zastępy wróżek i wiedźm,  korzystających z mocy złego ducha (albo raczej będących w jego mocy, do czasu "łaskawej"), w epoce czarów, uroków, amuletów i talizmanów, a więc - o zgrozo! - w naszej epoce, mówienie o kawałku materiału, zapewniającym nadprzyrodzoną opiekę, może zastanawiać lub budzić zamęt...

 

Wiara jednak sprawia, że szkaplerz, sam w sobie nie mający żadnej mocy, jest znakiem realnej łączności z Matką Boga. Ona sama związała ze szkaplerzem zapewnienie o swojej pomocy, pod warunkiem, że każdy, kto go przyjmuje i nosi, kieruje się w stronę Boga, wybierając to, co dobre i święte. Dlatego też w momencie przyjęcia szkaplerza kapłan zobowiązuje nas do odmówienia codziennie krótkiej modlitwy. Bo nie chodzi tu o magię, ale o zaangażowanie naszego serca we własne nawrócenie.

 

Wartość szkaplerza potwierdzali na przestrzeni wieków kolejni papieże. Tylko w wieku XX - Pius XI, Pius XII, Paweł VI i św. Jan Paweł II. Ten ostatni zachęcał:

 

"Noście szkaplerz, ja zawsze go noszę i wiele od tego nabożeństwa doznałem pożytku. Duchowość maryjna ma swój widzialny znak w szkaplerzu, który ja noszę od dawna. Pozostałem szkaplerzowi wierny i jest on moją siłą. Dzień Matki Bożej Szkaplerznej jest mi bardzo drogi".

 

 

Nowenna 3

mb29.07.2014

 

Ten, kto nosi szkaplerz karmelitański, zostaje włączony w duchową rodzinę Karmelu i ma udział we wszystkich darach udzielanych Zakonowi.

 

Uczestniczy w łasce udzielanej braciom i siostrom na modlitwie, w doświadczeniu wiary, ufności i miłości Boga. Jest odbiorcą wszystkich duchowych dobrodziejstw - Eucharystii, komunii, spowiedzi, łaski nawrócenia i przemiany serca. Zostaje wzmocniony cierpieniem i wyrzeczeniem zakonników oraz ich oddaniem się Bogu...

 

A co najważniejsze - otacza go szczególna obecność Maryi:

 

"Szkaplerz wprowadza na ziemię świętą, gdzie dochodzi do szczególnego spotkania. W szkaplerzu Maryja dopuszcza do niezwyklego rodzaju obecności, przyjacielskiego bycia z Nią. Szkaplerz jest odbiciem Maryi, wizerunkiem Jej miłości i władzy. W nim ukazuje swą dobroć, promieniuje zeń łaska.

 

Przemożna obecność Maryi wciąga w przestrzeń przemiany, przemienienia, w którym promieniowanie czystej istoty Maryi dotyka całego życia. Szkaplerz ujawnia ten duchowy proces przemiany w obecności Maryi: przyobleczenie w Jej jasność".

(o. Marian Zawada OCD)

 

 

Nowenna 2

mb58.07.2014

 

Św. Szymon Stock otrzymał znak szkaplerza świętego w odpowiedzi na swoją błagalną modlitwę. W XIII w. istnienie Zakonu karmelitańskiego było zagrożone. Bracia musieli opuścić Ziemię Świętą, zajętą przez Saracenów (ci, którzy zostali na Górze Karmel, zostali zabici). W Europie nie zostali przyjęci zbyt życzliwie. Nie rozumiano ich modlitewnego stylu życia, samotności i milczenia. W dodatku papież, zgodnie z postanowieniami Soboru Laterańskiego IV, nie chciał zatwierdzić istnienia Zakonu...

 

W takiej sytuacji nie pozostało nic innego, jak wołać do Maryi! A Ona - potwierdziła, że słyszy błagalną modlitwę. Choć po chwili objawienia św. Szymonowi, postać Maryi znikła, w jego rękach został szkaplerz, znak nadziei.

 

Niech to będzie wskazówką dla nas, szczególnie w tym czasie duchowego przygotowania do Jej uroczystości. Szkaplerz jest jak most, łączący nas z niewidzialną osobą Maryi. Ona nie usuwa z naszej drogi niebezpieczeństw i konieczności walki, ale pośród zmagań daje nam swoją obecność jako obronę i ratunek!

 

 

Matka Boża z Góry Karmel

mb67.07.2014

 

Dzisiaj rozpoczyna się nowenna przed największą uroczystością w naszym Zakonie - Matką Bożą z Góry Karmel. Jest to czas wdzięczności za Jej opiekę, również za DAR SZKAPLERZA. Czym jest szkaplerz?

 

Jest znakiem zbawienia, ratunkiem w niebezpieczeństwach, przymierzem pokoju i wiecznego zobowiązania. Kto w nim umrze, zostanie ocalony od ognia piekła.

 

To słowa Maryi, która 16 lipca 1251 objawiła się generałowi Zakonu, św. Szymonowi Stock. Podała mu szkaplerz, wypowiadając słowa obietnicy - to znak Jej szczególnej troski o braci i siostry Karmelu oraz wszystkich, którzy w sposób duchowy są włączeni w rodzinę karmelitańską.

 

12 sierpnia 1530 papież Klemens VII potwierdził wszystkie dary szkaplerza karmelitańskiego, razem z przywilejem sobotnim - Matka Boża umierających w szkaplerzu, w pierwszą sobotę po śmierci uwalnia z czyśca.

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby mieć swój udział
w łasce nieustannie udzielanej całemu Karmelowi, do przyjęcia szkaplerza.

 

16 lipca, w środę, w naszej kaplicy na ul. Cienistej,
zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia
o g. 7.30 i - uwaga! - g. 17,
w czasie której kapłan nałoży wszystkim chętnym szkaplerz.

 

Niech będzie to znakiem naszej szczególnej łączności z Maryją i znakiem powierzenia się Jej, a przez Nią - Bogu...

 

 

Małżeństwo...

kwi31.05.2014

 

Co jakiś czas przeżywamy w naszej wspólnocie momenty odświeżenia  powołania. Jubileusz s. Bernadetty, a teraz odnowienie ślubów na kolejny rok przez nasze najmłodsze siostry, Miriam i Lucynę, to wydarzenia, które automatycznie budzą w nas refleksję nad naszym byciem zaślubionymi Chrystusowi. Nie ukrywamy - takie życie jest po prostu piękne :)

 

Ale i małżeństwo trzeba dowartościować! Ostatnio papież Franciszek przypominał o niezwykłości takiego związku mężczyzny i kobiety. To jest dopiero mistyka! Okazuje się, że miłość małżonków konsekruje ich... Zachęcamy Was do zagłębienia się w słowa Ojca Świętego. Tym bardziej, że chyba wszyscy potrzebujemy umocnienia w przekonaniu, że małżeństwo i rodzina mają bezcenną wartość, którą trzeba chronić!

 

Wszystkim trwającym w małżeństwie dziękujemy za wierność, a tych jeszcze nie zdecydowanych namawiamy: pomyślcie o małżeństwie ;)

 

 

więcej

Nowy Prymas!

anioł18.05.2014

 

Tą informacją raczej Was nie zaskoczymy, ale - ogromnie cieszymy się z wyboru nowego Prymasa Polski, arcybiskupa Wojciecha Polaka! Jesteśmy wdzięczne papieżowi Franciszkowi za tą decyzję. Wyczekiwaną, intensywnie wymadlaną przez ostatnie miesiące...

 

Ksiądz Prymas jest nam znany od lat, posługiwał w Karmelu prawie od początku naszej obecności w Gnieźnie. Jak to mówią nasze siostry - był jeszcze "zwykłym księdzem"... :) Ale już wtedy czułyśmy ten ZAPACH CHRYSTUSA, owoc jego osobistej więzi z Panem. Niech ten zapach roznosi się wszędzie, przyciągając ludzi do Boga i Ewangelii.

 

 

 

Jubileusz s.Bernadetty

7.05.2014

 

I w naszym życiu przeplatają się chwile bolesne i chwile radosne...

 

Krótko po pożegnaniu naszej drogiej s. Marii (która, ufamy, jest już z Panem!) świętowałysmy srebrny jubileusz ślubów s. Bernadetty. Uroczystość przypadła na 1 maja, patronował jej św. Józef, szczególnie kochany przez karmelitanki.

 

S. Bernadetta jest dla nas kolejnym świadkiem - Bóg jest naprawdę wierny! I każdego człowieka prowadzi z miłością na spotkanie z Samym Sobą w wieczności. 25 lat życia w ofiarowaniu się Jemu przez śluby, to jest coś! Choć trzeba nam całej wieczności, by nacieszyć się Bogiem, i by On mógł nacieszyć się nami :)

 

 

 

Zmartwychwstanie

zmartwychwstanie20.04.2014

 

Życzymy Wam wszystkim ŁASKI PASCHY! Niech wiara w zmartwychwstanie owocuje w każdej sytuacji Waszego życia NADZIEJĄ I POKOJEM. Pan zawsze jest z nami, aby przeprowadzić nas ku ŻYCIU, ku SZCZĘŚCIU, które nigdy się nie skończy!

 

 

W tak szczególnym czasie dla naszej wspólnoty - pożegnania z s. Marią, dziękujemy Wam za pamięć i życzliwość. Jesteśmy poruszone Waszą wdzięcznością wobec niej. To tak, jakby dobro i miłość, jakie pozostawiła po sobie na tej ziemi, wypływały teraz i rozlewały sie wokół nas. Była niezwykłym darem dla wszystkich, którzy ją spotkali. Mamy wierną orędowniczkę przed Obliczem Pana!

 

 


Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...