Aktualności

VI Dzień Nowenny

teresa

 

11.10.2015

 

Szukajcie roztropnych przewodników

 

"Bardzo wiele, więc zależy na wyborze przewodnika roztropnego, to jest takiego, który by miał rozum wytrawny i doświadczenie. Jeśli przy tym jeszcze będzie miał naukę, tym lepiej. Lecz w braku takiego, który by łączył w sobie te trzy warunki, głównie o to chodzi, by posiadał pierwsze dwa. Bo uczonych można gdzie indziej znaleźć i rady ich zasięgnąć w razie potrzeby. Uczony nie znający się na modlitwie wewnętrznej, mało, śmiem twierdzić, pomoże początkującym. Nie znaczy to jednak, by ci nie mieli radzić się uczonych, bo duchowość, nie budowana na prawdzie, lepiej byłoby, by wcale nie rozpoczynała modlitwy wewnętrznej. Wielki to skarb, bo ona nam nieświadomym drogę ukazuje i nas oświeca. Pod jej kierunkiem, w świetle prawd Pisma świętego czynimy to, cośmy czynić powinni. Od czczych, bezmyślnych dewocji zachowaj nas, Boże".


 

V dzień Nowenny

teresa

 

10.10.2015

 

Dobra książka - pomocą w modlitwie

 

"Gdyby trafił mi się taki przewodnik, który by zabraniał mi czytania, a zmuszał mnie do samej tylko modlitwy myślnej, żadną miarą, zdaje mi się, nie wytrzymałabym tych udręczeń wewnętrznych i przenikliwej oschłości, którą cierpiałam przez osiemnaście lat skutkiem tej, jak mówiłam, niemożności rozmyślania rozumem. Przez cały ten czas nigdy, z wyjątkiem dziękczynienia po Komunii, nie odważyłam się przystąpić do modlitwy bez książki. Sama myśl zaczęcia modlitwy nie mając książki przy sobie, tak mnie w głębi duszy przerażała, jak gdybym sama jedna miała wyjść na spotkanie całej gromady nieprzyjaciół czyhających na mnie. Mając pod ręką tę pomoc, która mi była jakby towarzystwem i tarczą do odbijania pocisków przychodzących do mnie obcych myśli, uspokajałam się. Oschłości były wtedy rzadkim wyjątkiem, ale zawsze je miewałam, ile razy brakło mi książki. Bo zaraz wtedy trwożyła się dusza moja i myśli moje się gubiły. Dopiero za pomocą książki powoli je znowu skupiałam i duszę, jakby przynętą, do modlitwy pociągałam. Często wystarczało tylko samo otwarcie książki, innym razem czytałam krócej lub dłużej, według miary łaski, jakiej mi Pan użyczał".


 

IV Dzień Nowenny

teresa

 

9.10.2015

 

Obraz lub figura Jezusa wzmacniają pragnienie rozmowy z Nim

 

"Jako środek wielce ku temu pomocny, radzę każdej, by postarała się dla siebie o jaki, według własnego upodobania, obrazek czy figurę Pana naszego, nie po to, by je nosić ukryte w zanadrzu i nigdy na nie nie spojrzeć, ale aby przed tym wyobrażeniem jak najczęściej z Nim rozmawiać. On sam poda wam do serca, co Mu macie powiedzieć".

 

 

III Dzień Nowenny

teresa

 

8.10.2015

 

Przyjaciele podporą na drodze modlitwy

 

"Wielkie to nieszczęście dla duszy być pozostawioną samej sobie wśród tylu niebezpieczeństw. Gdybym miała, przed kim się otworzyć z tego wszystkiego i u kogoś znalazła pomoc ku powstrzymaniu się od nowych upadków, sądzę, że dla samego wstydu byłabym go słuchała, choć nie wstydziłam się Boga. Z tego powodu radziłabym każdemu, kto się oddaje modlitwie wewnętrznej, aby zwłaszcza z początku starał się o przyjaźń i towarzystwo z tymi, którzy podobnie ćwiczą się w rozmyślaniu. Jest to rzecz w największym stopniu pożyteczna, choćby tylko, dlatego, że wtedy jeden drugiego swoją modlitwą wspomaga. Tym bardziej, że z takiego połączenia wiele innych wynika korzyści".

 

 

Zakończenie Jubileuszu

7.10.2015

 

Dobiega powoli czas zakończenia Jubileuszu 500-lecia Urodzin Naszej Świetej Matki Teresy od Jezusa. Cały rok obfitował w wiele wydarzeń, spotkań, które miały przybliżyć postać Świętej i pomóc odkryć jej przesłanie dla współczesnego świata. Wszystkich, którym udało się bardziej poznać Teresę, zaprzyjaźnić sie z nią, jak również i tych, dla których wciąż pozostaje "tajemniczą" zapraszamy do udziału w:

 

zakończenie

 

 

Tych, którym daleko nieco do Poznania zapraszamy 15 października do Krakowa

 

Msza św. na zakończenie Terezjańskiego Jubileuszu, Koncert pieśni karmelitańskich w wykonaniu zespołu "Twoje Niebo", fragmenty pism św. Teresy czyta Izabela Drobotowicz-Orkisz: Klasztor Karmelitów Bosych Kraków-Śródmieście ul. Rakowicka 18, godz. 18.00

 


więcej

II Dzień Nowenny

teresa

 

7.10.2015

 

Iść przez życie z Maryją

 

"Potrzeba więc, aby kto widzi siebie w tym stanie (poczatkujących w życiu duchowym), jak najczęściej uciekał się w modlitwie do łaskawości Boskiej, polecał siebie orędownictwu Błogosławionej Matki Zbawiciela i Świętych Jego, aby oni walczyli za niego, bo właśni słudzy jego, tj. zmysły i władze przyrodzone, nie mają siły do obrony".

 


I Dzień Nowenny przed Uroczystością Świętej Teresy od Jezusa

teresa

 

6.10.2015

 

Oddać się całkowicie

 

"Wszystko tylko na tym zależy, byśmy oddali się Jemu bez podziału i nieodwołalnie i w niczym nie krępowali działania Jego w nas, tak iżby mógł rządzić i rozporządzać jak rzeczą swoją. Ten jest warunek Jego ze wszech miar słuszny, więc Mu nie odmawiajmy. Prawda, że Pan nie chce zmuszać woli naszej, więc przyjmuje, co Mu damy, ale całkowicie nam Siebie nie odda, póki my się całkowicie nie oddamy Jemu".

 


Święta i jej Święci Rodzice obecni na Synodzie

relikwiarz

 

6.10.2015

 

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, choć żyła w klauzurze karmelu miała wielkie pragnienia, mówiła: "Chciałabym głosić Ewangelię jednocześnie pięciu stronom świata, aż po najdalsze wyspy". Bóg spełnił wszytskie jej oczekiwania i oto nawet po śmierci nie przestaje podróżować, i działać  - tym razem wybrała się na Synod o Rodzinie!

 

Relikwie św. Teresy i jej Błogosławionych Rodziców: Zeli i Ludwika Martin, których kanonizacja odbędzie się 18 października, wystawiono w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

 

Będzie można się przed nimi modlić przez cały czas trwania XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów.

 

 

Moim Niebem będzie dobrze czynić na ziemi

terenia

 

1.10.2015

 

"O!... KOCHAM GO!... MÓJ BOŻE, JA... KOCHAM... CIĘ!" - to ostatnie słowa wypowiedziane tu na ziemi przez św. Terenię. Oddają całe jej życie. Wszytsko w nim postawiła na jedną kartę. Jeden miała cel i jeden sens - MIŁÓŚĆ.

 

POSŁUCHAJ

 

być jako małe dziecię przed Bogiem

terena

 

30.09.2015

 

Dziś Dzień Narodzin dla Nieba Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

Jeszcze tuż przed śmiercią, doświadczając wielkiego cierpienia i nocy wiary, mówiła o tym, co znaczy ufać Bogu:

 

"Jest to uznawać swoją nicość, oczekiwać wszystkiego od Boga, jak małe dziecię oczekuje wszystkiego od ojca, niczym się nie kłopotać, nie gromadzić mienia...nie chciałam nigdy być dużą, czułam się niezdolna zapracować sama na życie wieczne w Niebie. Pozostałam więc zawsze małą, jedyne moje zajęcie to zrywanie kwiatów miłości i ofiary, i ofiarowanie ich Bogu, aby Mu sprawić przyjemność... Być małym, to następnie nie przypisywać sobie cnót, które się pełni... wreszcie nie zniechęcać się swymi błędami, bo dzieci często upadają, lecz są za małe, aby sobie mogły za wiele złego zrobić".

 

Prośmy, by Święta Teresa wymodliła nam taką małość, a możemy być pewni, że tego dla nas pragnie, gdyż sama mówiła: "byłabym nieszczęśliwa w Niebie, gdybym nie mogła na ziemi sprawiać małych przyjemności tym, których kocham".

 Strona:  <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  >>

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...